www.steti.cz Mapa stránek  FAQ  Kontakty

Štětí
Oficiální portál města ŠTĚTÍ a Štětska

Teplota: 18.3°C
Dnes je Sobota, 25. červen 2022, svátek má Ivan, zítra Adriana
Zprávy kabelové televize Štětí CZECHPOINT Zdravé město Štětí Městská policie Štětí - Aktuality 2011 Zdravotnická zařízení ve Štětí Š-Bazar Městská knihovna - Aktuality Zpravodaj města Štětí Diskuzní fórum Městské koupaliště ve Štětí Kvalita ovzduší Odpady
Facebook Městského úřadu ve Štětí Twitter Městského úřadu ve Štětí Instagram Městského úřadu ve Štětí Zprávy KTV Štětí
Občan
Podnikatel
Turista
FERODO 2022 [nové okno]
Štětí.cz arrow Mediální centrum a KTV arrow Aktuální informace arrow Co nepatří do kanalizace?!

Co nepatří do kanalizace?!

Tisk
Úterý, 18. listopad 2008, 10:55
Rád bychom vás požádali o spolupráci a krátké zamyšlení týkající se ochrany životního prostředí – tentokrát se týká kvality vody v Labi.

Jak funguje kanalizační systém a jak se voda čistí?
Kanalizační systém města Štětí je proveden jako „jednotný“, tzn., že slouží pro společné odvádění splaškových i dešťových odpadních vod. Jeho součástí jsou tzv. odlehčovací šachty, které jsou navrženy na definované množství průtoku. Pokud je tento průtok například vlivem přívalové vody, nebo dlouhotrvajících dešťů vyšší, přepadem odpadní voda odtéká do řeky Labe. Je samozřejmě nepříjemné, když jsou odpadní vody vypouštěny do řeky, nicméně se jedná o standardní funkci společné kanalizace. To znamená, že část odpadních vod bude vždy při přívalových deštích odcházet do řeky a neexistuje rozumné technické řešení, které by tento stav řešilo (obrovské záchytné nádrže, apod.).

Odpadní voda z města je vyvedena kmenovou stokou na přečerpávací stanici nacházející se u lodního přístavu Mondi Štětí a.s. Z této stanice je odpadní voda přečerpávána do čistírny odpadních vod Mondi Štětí a.s., kde dochází k biologickému čištění. Po vyčištění je voda vypouštěna do Labe. Tato voda plní přísné limity stanovené pro znečišťující látky. Kvalitu vypouštěných vod zveřejňuje Mondi Štětí ve své roční environmentální zprávě.
Proč jsou vypouštěny splaškové vody z města do Labe?
V poslední době se množí problémy s výskytem odpadů, které do kanalizace nepatří a které způsobují časté problémy s přečerpáváním odpadní vody, protože ucpávají čerpadla. Hlavními viníky jsou hadry, textil a další objemné odpady, například hygienické vložky, dětské vlhčené ubrousky apod. V případě ucpání čerpadel na místo vyráží pracovníci Mondi Štětí a.s., kteří přečerpávací stanici vyčistí a znovu zprovozní, nicméně od doby ucpání až po opětovné zprovoznění musí být vody vypouštěny bez čištění do Labe.

V současnosti se ve spolupráci se správcem kanalizační sítě Severočeskými vodovody a kanalizacemi a.s. zvažují všechna dostupná technická řešení, která by minimalizovala ucpávání čerpadel. Nicméně nejefektivnějším nástrojem snižování vypouštění odpadních vod do Labe je prevence a vaše pomoc.

Jak mohu přispět při řešení tohoto problému?
Je s podivem, co do toaletní mísy někteří lidé naházejí s pocitem, že se to nikde nepozná. Že by vás ani nenapadlo splachovat silonky, části oblečení, hygienické vložky, nebo dětské vlhčené ubrousky? Když se zastaví čerpadla v přečerpávací stanici, toto všechno se tam najde a zapříčiní technickou závadu na čerpadlech.
Proto bychom vás rádi požádali, abyste do záchodů nevhazovali žádné odpady, které patří do komunálního odpadu. Vezměme si příklad takových dětských vlhčených ubrousků. Ve skutečnosti se totiž o žádné ubrousky nejedná. Jsou to tenké, ale velmi pevné textilní materiály, které se v odpadní vodě nerozvlákní, jako například toaletní papír. Většinou se v kanalizaci usadí a v případě přívalových dešťů se vyplaví a ucpou čerpací stanici. Proto je prosím vyhazujte spolu s dětskými plenkami do komunálního odpadu.

Co dále nepatří do kanalizace?
Prvním pravidlem pro běžného producenta je nevypouštět do kanalizace látky, které porušují kanalizační síť nebo narušují proces čištění. Jde zejména o toxické látky, ropné produkty, jako např. benzín, nafta, oleje včetně fritovacích tuků, různá rozpouštědla, kyseliny a louhy, zbytky barev, zahradní a domácí chemie a nespotřebované léky. Látky, které nesmí být vnášeny do odpadní vody jsou vyjmenovány v kanalizačním řádu města Štětí a v zákoně     č. 254/2001 Sb., o vodách.

Děkujeme všem, kteří berou péči o životní prostředí vážně a kteří se zamýšlejí nad dopadem svých činností na životní prostředí. Vždyť některá opatření jsou velmi jednoduchá a nic nás nestojí.

autoři:
František Zwettler – Městský úřad Štětí
Ing. Jan Koubský – MONDI Štětí a.s.
 
NEJNOVĚJŠÍ ...

v diskuzi

v Š-bazaru

Inzerát neobsahuje fotoSháním pronajem
Práce a služby (22.06.2022)
Inzerát obsahuje fotoProdej byt 1+1+lodžie, Alšova, Štětí
Byty (16.06.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronájem bytu 2+kk
Byty (14.06.2022)
Inzerát obsahuje fotoGarsoniera k pronájmu Počeplice
Byty (13.06.2022)
Inzerát obsahuje fotoDvoupatrová postel 90x200
Práce a služby (11.06.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronajmu byt 1+1
Práce a služby (31.05.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPC servis
Práce a služby (27.05.2022)
Inzerát neobsahuje fotoHledám pronájem malometrážního bytu (1+1) Garsoniéra
Byty (24.05.2022)
Inzerát obsahuje fotoČerpadlo GRUNDFOS
Práce a služby (12.05.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronájem garáže
Práce a služby (20.04.2022)
Prohlášení o přístupnosti
Domů
Prohlášení o přístupnosti
Úřední deska
Vyhledávání
Kontakty
Mapa stránek