www.steti.cz Mapa stránek  FAQ  Kontakty

Štětí
Oficiální portál města ŠTĚTÍ a Štětska

Teplota: -0.7°C
Dnes je Pátek, 21. leden 2022, svátek má Běla, zítra Slavomír
Zprávy kabelové televize Štětí CZECHPOINT Zdravé město Štětí Městská policie Štětí - Aktuality 2011 Zdravotnická zařízení ve Štětí Š-Bazar Městská knihovna - Aktuality Zpravodaj města Štětí Diskuzní fórum Městské koupaliště ve Štětí Kvalita ovzduší Odpady
Facebook Městského úřadu ve Štětí Twitter Městského úřadu ve Štětí Instagram Městského úřadu ve Štětí Zprávy KTV Štětí
Občan
Podnikatel
Turista
mobilní rozhlas [nové okno]
Štětí.cz arrow Zdravé město a MA21 arrow Osvětový materiál arrow Energetické využití odpadu

Energetické využití odpadu

Tisk
Neděle, 10. červen 2018, 06:58
Komunální odpad se ani při nejlepší snaze úplně vytřídit nedá. Vždy zůstane určitý podíl, z něhož se již suroviny získat nedají. Pokud již zbytkový odpad nelze třídit a recyklovat, je vhodné ho energeticky využít. Každý odpad v sobě skrývá potenciál ve formě chemicky vázané energie, která se dá vhodnými postupy proměnit na energii elektrickou a tepelnou. Spálit se dá v podstatě jakýkoliv odpad, s pomocí moderních technologií je takovéto zpracování odpadů vůči okolnímu životnímu prostředí šetrné a bezpečné.

Technologický proces energetického využití odpadů je složitý a probíhá v několika etapách. Nejprve je nutná důkladná kontrola kvality a druhu odpadu, evidence odpadů podle kategorie. Nastává bezpečné umístění odpadů do skladů a definování správného a bezpečného způsobu likvidace. Pak následuje samotný proces energetického využití odpadů, jehož výstupem je pára nebo horká voda, elektrická energie, odseparovaný železný šrot a kovy k dalšímu využití a popílek a struska, jež tvoří zhruba 1/10 vstupního množství odpadů. Spaliny jsou po důkladném vyčištění odváděny do komína.

Dříve bylo běžnou záležitostí spalování odpadu v domácích topeništích. S rozvojem syntetických vláken a materiálů je ale nemožné doma odpad spalovat bez nežádoucích dopadů na životní prostředí a zdraví člověka. Znečišťující látky unikající do ovzduší jsou často velmi toxické, karcinogenní (způsobují nebo napomáhají rakovinnému bujení buněk), mutagenní (způsobují vrozené vady) nebo teratogenní (poškozují plod v těle matky). Spalování odpadu v domácích topeništích je proto v současné době zákonem zakázáno.

Na rozdíl od domácích podmínek spalování (teplota 450 – 850 °C, neregulovaný přístup kyslíku, okamžitý odvod spalin) probíhá proces spalování odpadu ve spalovnách při teplotách 850 – 1100°C a s přebytkem kyslíku. Díky několikavteřinovému zdržení spalin v topeništi dochází k jejich rozložení na méně škodlivé látky. Dále spaliny putují do filtrační jednotky, kde jsou zbaveny popílku, a poté na katalytické filtry, kde probíhá destrukce dioxinů a furanů. Následuje několikastupňová pračka spalin. Emise ze spaloven podléhají velmi přísným limitům, jsou kontinuálně sledovány a kontrolovány.

Vyspělé státy Evropy komunální odpad téměř nebo vůbec neskládkují. Všechny státy, které omezily či zcela ukončily skládkování nevyužitého komunálního odpadu, toho dosáhly kromě třídění také díky rozvoji a zvýšení kapacit zařízení pro energetické využívání odpadů. V Evropě je v provozu přes 400 spaloven, které jsou součástí běžného života občanů a dalších 60-80 se připravuje nebo jsou ve výstavbě.  Například jen ve Švýcarsku je v současné době 30 zařízení EVO a vůbec první spalovna byla zprovozněna v Curychu již v roce 1904. Příkladem moderní spalovny s téměř nulovým vlivem na prostředí je kodaňská spalovna Amager Bakke, nacházející se v těsné blízkosti sídel, na jejíž šikmé střeše vznikne lyžařská sjezdovka.

V ČR jsou v současné době pouze 4 spalovny komunálního odpadu (Praha, Brno, Liberec, Plzeň – Chotíkov). Další spalovna možná vznikne v areálu hnědouhelné elektrárny Mělník (EMĚ), kde se společnost ČEZ, a.s. chystá vybudovat "Zařízení na energetické využití odpadů - ZEVO Mělník" o celkové kapacitě 320 tisíc tun odpadů ročně.

V roce 2024 vejde v ČR v platnost zákaz skládkování směsného komunálního odpadu, recyklovatelných a využitelných odpadů, který byl přijat v novele zákona o odpadech č. 229/2014 již v polovině roku 2014 jakožto poslanecký pozměňovací návrh. Zákaz skládkování komunálního odpadu mají již ve své legislativě Německo, Belgie a Švýcarsko. Jednou z možností, jak dostát zákazu skládkování i u nás v ČR, je právě energetické využití odpadu, samozřejmě s použitím nejmodernějších technologií čištění spalin. 
 
NEJNOVĚJŠÍ ...

v diskuzi

v Š-bazaru

Inzerát neobsahuje fotogaráž
Pozemky a ostatní (11.01.2022)
Inzerát obsahuje fotoProdám kamna
Nezařazeno (09.01.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronájem 2+1
Byty (03.01.2022)
Inzerát obsahuje fotovelké auto na dálkové ovládání (nové, bez krabice)
Hračky a ostatní (11.12.2021)
Inzerát obsahuje fotoauto se zvukovými a světelnými efekty (2 druhy)
Hračky a ostatní (11.12.2021)
Inzerát neobsahuje fotoHledam kamaradku
Volný čas (10.12.2021)
Inzerát neobsahuje fotoSháním pronájem
Byty (10.12.2021)
Inzerát obsahuje fotoNOVÉ chlapecké džíny modré vel. 26 (cca 154?)
Dětské oblečení a obuv (07.12.2021)
Inzerát obsahuje fotoškolní penál zn. Talentus (1patrový s klopou) zatím 2ks
Hračky a ostatní (07.12.2021)
Inzerát obsahuje fotodámský kabát vel.58 (TOP stav)
Oblečení, obuv, ložní prádlo... (03.12.2021)
Prohlášení o přístupnosti
Domů
Prohlášení o přístupnosti
Úřední deska
Vyhledávání
Kontakty
Mapa stránek