www.steti.cz Mapa stránek  FAQ  Kontakty

Štětí
Oficiální portál města ŠTĚTÍ a Štětska

Teplota: -2.0°C
Dnes je Pátek, 21. leden 2022, svátek má Běla, zítra Slavomír
Zprávy kabelové televize Štětí CZECHPOINT Zdravé město Štětí Městská policie Štětí - Aktuality 2011 Zdravotnická zařízení ve Štětí Š-Bazar Městská knihovna - Aktuality Zpravodaj města Štětí Diskuzní fórum Městské koupaliště ve Štětí Kvalita ovzduší Odpady
Facebook Městského úřadu ve Štětí Twitter Městského úřadu ve Štětí Instagram Městského úřadu ve Štětí Zprávy KTV Štětí
Občan
Podnikatel
Turista
mobilní rozhlas [nové okno]
Štětí.cz arrow Zdravé město a MA21 arrow Osvětový materiál arrow Předcházení vzniku odpadů

Předcházení vzniku odpadů

Tisk
Neděle, 10. červen 2018, 06:57
Podle hierarchie nakládání s odpady je nejdůležitější prevence, tedy předcházení vzniku odpadu. Prevence v odpadovém hospodářství by měla směřovat jednak ke snižování množství vznikajících odpadů, tak i ke snižování jejich nebezpečných vlastností, které mají nepříznivý dopad na životní prostředí a zdraví obyvatel. Jako součást prevence je rovněž považováno opětovné využití výrobků a příprava k němu.

Jak může každý z nás předcházet vzniku zbytečných odpadů?

Hlavní zásadou je nakupovat pouze věci, které skutečně potřebujeme a které dokážeme dostatečně využít. Při nákupu výrobků nekupujeme jen samotné zboží – kupujeme i jeho obal, který se záhy stává odpadem. Obaly tvoří až 1/3 odpadu z domácností. Proto preferujeme méně zabalené zboží. Větší balení představuje úspornější variantu než různá mini balení. Na pečivo či ovoce si můžete nosit vlastní pratelný pytlík. Pokud to jde, nápoje, jako je mléko či pivo, nakupujte ve vratných obalech.

Nejlepší je navštěvovat obchody, kde vám zboží prodají do vašich vlastních obalů, odváží, odlijí nebo odsypou do přinesených nádob. Těchto tzv. bezobalových obchodů v ČR v posledních letech přibývá.

Mapu bezobalových obchodů najdete na stránkách: http://www.veronica.cz/ekomapa#k=ekospotrebitel_bezobalu

Velkou část odpadu z domácností tvoří také rostlinný odpad. Proto je důležité, abychom si zvykli kompostovat jak zelený odpad ze zahrádky, tak i rostlinný odpad z domácností. Využijte k tomu venkovní či domácí kompostéry nebo odvezte zeleň do nádob na bioodpad, snížíte tak množství biologicky rozložitelného rostlinného odpadu ve směsném komunálním odpadu, který je ukládán na skládku, a vrácením kompostu do půdy zvýšíte její úrodnost.

K nákupům využívejte vlastní látkové tašky nebo vyrobené z recyklovaných materiálů. Jednorázové „igelitky“ případně používejte opakovaně.
Nekupujte zboží na jedno použití (papírové ručníky, jednorázové nádobí, zapalovače) pouze nutné (zdravotnické pomůcky př. injekční jehly).

Látkové kapesníky představují jednoznačně lepší variantu než kapesníky papírové. Maminky malých dětí by měly dávat přednost látkovým plenám před jednorázovými. Jejich výhodou je daleko menší spotřeba energie na výrobu, nižší spotřeba surovin a fakt, že nevytvářejí tuhý domovní odpad.

Místo svačinových sáčků či alobalů používejte látkové pytlíky nebo jídlo ukládejte do umyvatelných boxů či nerezových nádob.

Vyrobte si univerzální čistič ze sody a octa, případně používejte jen ocet, který vyčistí téměř vše. Stačí i na většinu špínu v koupelně a toaletě. Na těžko přístupná místa využijete starý kartáček na zuby. Roztrhané staré oblečení může posloužit i jako hadr, starými silonkami vyleštíte okna.

Místo věcných dárků darujte zážitky. Odmítejte reklamní předměty, které opravdu nevyužijete. Zakažte vhazování reklamních letáků, výpisy z účtů si nechte posílat elektronicky. Používejte paměťové karty a externí disky místo CD.

Před nákupem nové věci zvážíte, zda by nešlo za stejným účelem „recyklovat“ nějakou starou. Na internetu najdete spoustu nápadů a dobrých rad, jak využít staré nepotřebné věci k výrobě nových originálních kousků, například pod pojmy recy věci, ze starého nové, druhý život věcí apod.
 
NEJNOVĚJŠÍ ...

v diskuzi

v Š-bazaru

Inzerát neobsahuje fotogaráž
Pozemky a ostatní (11.01.2022)
Inzerát obsahuje fotoProdám kamna
Nezařazeno (09.01.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronájem 2+1
Byty (03.01.2022)
Inzerát obsahuje fotovelké auto na dálkové ovládání (nové, bez krabice)
Hračky a ostatní (11.12.2021)
Inzerát obsahuje fotoauto se zvukovými a světelnými efekty (2 druhy)
Hračky a ostatní (11.12.2021)
Inzerát neobsahuje fotoHledam kamaradku
Volný čas (10.12.2021)
Inzerát neobsahuje fotoSháním pronájem
Byty (10.12.2021)
Inzerát obsahuje fotoNOVÉ chlapecké džíny modré vel. 26 (cca 154?)
Dětské oblečení a obuv (07.12.2021)
Inzerát obsahuje fotoškolní penál zn. Talentus (1patrový s klopou) zatím 2ks
Hračky a ostatní (07.12.2021)
Inzerát obsahuje fotodámský kabát vel.58 (TOP stav)
Oblečení, obuv, ložní prádlo... (03.12.2021)
Prohlášení o přístupnosti
Domů
Prohlášení o přístupnosti
Úřední deska
Vyhledávání
Kontakty
Mapa stránek