www.steti.cz Mapa stránek  FAQ  Kontakty

Štětí
Oficiální portál města ŠTĚTÍ a Štětska

Teplota: -1.1°C
Dnes je Pátek, 21. leden 2022, svátek má Běla, zítra Slavomír
Zprávy kabelové televize Štětí CZECHPOINT Zdravé město Štětí Městská policie Štětí - Aktuality 2011 Zdravotnická zařízení ve Štětí Š-Bazar Městská knihovna - Aktuality Zpravodaj města Štětí Diskuzní fórum Městské koupaliště ve Štětí Kvalita ovzduší Odpady
Facebook Městského úřadu ve Štětí Twitter Městského úřadu ve Štětí Instagram Městského úřadu ve Štětí Zprávy KTV Štětí
Občan
Podnikatel
Turista
mobilní rozhlas [nové okno]
Štětí.cz arrow Zdravé město a MA21 arrow Osvětový materiál arrow Plast

Plast

Tisk
Neděle, 10. červen 2018, 06:31
Dnešní době se nelichotivě říká „doba plastová" a bohužel je to tak. Jen se rozhlédněte kolem sebe a za sebe. Kolik plastu si přineseme domů z obchodu, kde běžně nakupujeme potraviny. Mrkev v platovém obalu, papriky, rajčata v plastové vaničce, okurky, brokolice ve folii... atd. V obecném podvědomí panuje mylná domněnka, že jednotlivec nic nezmůže. Opak je pravdou. Musíme začít každý u sebe a svým příkladem být inspirací pro ostatní. Snažit se snížit používání jednorázového plastu - igelitky, brčka, kelímky na kávu, plastové tácky apod. Nakupovat zeleninu, brambory, ovoce na trhu nebo přímo od pěstitele, farmáře a samozřejmostí by mělo být do vlastních sáčků a tašek.

Kam tedy s tím vším plastem, který jsme s nákupem přinesli domů?

Do žlutého kontejneru patří:
  • PET láhve (prosím, sešlápnuté!)
  • Plastové tašky
  • Kelímky od jogurtů, kosmetiky
  • Sáčky, fólie
  • Výrobky a obaly z plastů
  • Pěnový polystyren
Naopak co sem nepatří?
  • Podlahové krytiny
  • Novodurové trubky
  • Plastové nádoby znečištěné od olejů a chemikálií

Víte, kolik se vejde do takového kontejneru PET lahví? A je opravdu důležité láhev nejdříve sešlápnout? Běžný kontejner o objemu 1,1 m3 může obsahovat 15 až 20 kg materiálu. Zmáčkneme-li petku, vejde se do stejného kontejneru plastů přibližně 3x víc. Protože obce platí za vývoz kontejneru, nikoliv za to, kolik je v něm plastů, klesnou přibližně i tolikrát náklady obcí na jejich vývoz.

Mýty s kterými se můžeme setkat:

Uzávěry a etikety z PETek se musí odstranit.

V některých experimentálních případech se zkouší třídění i tímto způsobem, tzn. že, se oddělují i vršky. S tím se ale jen tak nesetkáte. Při drcení a praní materiálu PET jsou tyto příměsi odstraněny. Takže vhazujte sešlápnuté PETky do kontejneru i s uzávěry.

Plastové obaly musí být čisté.

Do kontejnerů na plasty se mohou kromě PET lahví házet také sáčky, tašky, fólie i jiné plastové obaly. Nepatří do nich obaly od potravin, ve kterých jsou zbytky jídla. Častým omylem je však mínění, že musí být plastové obaly dokonale čisté. Nemusí. Velikým problémem je však mastnota. Plastovou lahev od oleje je potřeba pořádně vymýt, nejlépe přípravkem na nádobí a teplou vodou. Nejlépe vymýt, nebo alespoň důkladně vyškrábat je třeba také plastový kelímek od jogurtu. Nikdo si však nemusí dělat těžkou hlavu s vyhozením obalu od sprchového gelu, šamponu nebo jiného drogistického zboží.

Polystyren se nedává do plastů.


Dává. Do kontejneru na plast lze vyhodit i výplně krabic nebo krabičky, tedy termoobaly, do nichž vám v restauraci zabalí jídlo s sebou. V případě, že se polystyren použil jako stavební izolace a je na něm omítka, vyhazuje se do stavebního odpadu.

Co se z vytříděného plastu vyrábí?


Z vytříděných PET lahví, ze kterých se po namletí a vyprání vyrábějí zejména umělá vlákna, která se dále využívají při výrobě fleecových bund nebo geotextílií , k výplním zimních bund a spacáků, interiérů aut nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z fólií, tašek a sáčků se stanou opět další tašky a sáčky. Ze směsových plastů může být vyroben váš zahradní nábytek, kompostér, zatravňovací dlažba nebo protihlukové stěny u dálnic. Pěnový polystyren se zase zpracovává do izolačních tvárnic, odlehčeného betonu a dalších tepelných izolací.

Každý z nás vyprodukuje průměrně 100 kg plastového odpadu ročně. Z toho asi 2/3 obyvatel České republiky odpad aktivně třídí. Množství nevyužitého nerecyklovaného odpadu je alarmující. Přitom stačí jen každou PET láhev sešlápnout, nasadit na ni víčko a hodit ji do žlutého kontejneru - o zbytek se již starat nemusíme. Nakonec to není tak složité, ne? A věřte, má to smysl!
 
NEJNOVĚJŠÍ ...

v diskuzi

v Š-bazaru

Inzerát neobsahuje fotogaráž
Pozemky a ostatní (11.01.2022)
Inzerát obsahuje fotoProdám kamna
Nezařazeno (09.01.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronájem 2+1
Byty (03.01.2022)
Inzerát obsahuje fotovelké auto na dálkové ovládání (nové, bez krabice)
Hračky a ostatní (11.12.2021)
Inzerát obsahuje fotoauto se zvukovými a světelnými efekty (2 druhy)
Hračky a ostatní (11.12.2021)
Inzerát neobsahuje fotoHledam kamaradku
Volný čas (10.12.2021)
Inzerát neobsahuje fotoSháním pronájem
Byty (10.12.2021)
Inzerát obsahuje fotoNOVÉ chlapecké džíny modré vel. 26 (cca 154?)
Dětské oblečení a obuv (07.12.2021)
Inzerát obsahuje fotoškolní penál zn. Talentus (1patrový s klopou) zatím 2ks
Hračky a ostatní (07.12.2021)
Inzerát obsahuje fotodámský kabát vel.58 (TOP stav)
Oblečení, obuv, ložní prádlo... (03.12.2021)
Prohlášení o přístupnosti
Domů
Prohlášení o přístupnosti
Úřední deska
Vyhledávání
Kontakty
Mapa stránek