Zdravé město a MA21 se již tradičně společně s dalšími aktivními neziskovými a příspěvkovými organizacemi, zapojuje do celostátní kampaně Den Země. Ve spolupráci s partnery byly připraveny tyto akce:
Každý rok Základní umělecká škola a družina 1. ZŠ T.G.M. pořádá Den Země pro první třídy základních škol. Téma se vždy mění, letos došlo na vodu a vodníky. Děti na třech stanovištích plnily úkoly a sbíraly mušle. Ty následně vyměnily za mapu k pokladu, který šly nakonec hledat s paní učitelkou. Na prvním stanovišti u vodnice Renaty luštily křížovku a musely odpovědět na záludné otázky, jak chutná voda, jestli je voda taky v rostlinách a jak se to pozná. Na druhém stanovišti u vodnice Káti třídily odpad, který se dostal do sítí, a chytaly ryby. Na posledním si nakreslily kouzelnou rybu a ozdobily fasádu Základní umělecké školy.
V pátek 20. 4. 2018 přivítaly pracovnice DDM a městské knihovny na zahradě DDM žáky 2. a 3. tříd při příležitosti oslav Dne Země. Připravené soutěže a úkoly byly na ekologické téma. Děti si také mohly zasportovat na opičí dráze a koloběžkách. Společně z otisků svých rukou vytvořily naši modrozelenou planetu s vlastními sliby, jak ji budou chránit. Nakonec si mohly opéct buřty.
Tuláci si přichystali pro žáky 6. ročníků v „Žampichu“ program „Zážitková turistika“. Žáci si vyzkoušeli své zkušenosti v malém turistickém závodu, kde poznávali turistické a topografické značky, naše dřeviny a kulturní památky, následně pak museli překonat překážkovou dráhu, uvázat ambulantní uzel, určit světové strany
a orientovat se v mapě. S turistickými značkami se setkali ještě při skládání puzzle. Na dalších stanovištích byla přichystána ukázka zdravovědy a měli možnost si postavit vlastní přístřešek z celt. Pro odlehčení si zahráli pantomimu. Na závěr si mohli opéci buřty.
V rámci Dne Země představil Otevřený klub mládeže svou činnost, prostory a seznámil s chystanými akcemi. Pro žáky byl připraven kvíz a zábavné soutěže, jako je foukání košíčků do kelímků pomocí brčka aj. OKM navštívilo celkem 66 dětí ze 4. tříd.
Přímo v areálu hasičské zbrojnice si dobrovolní hasiči připravili pro děti z mateřských škol a žáky 1. stupně základních škol prohlídku zbojnice, hasičské techniky
a seznámili je s prací dobrovolných i profesionálních hasičů. Dále pro ně byly přichystány úkoly týkají se požární ochrany, ochrany životního prostředí a jak se mají chovat v krizových situacích.
Prohlídku sběrného dvora si připravili zaměstnanci Štětských komunálních služeb. Pro děti byla přichystána ukázka komunální techniky a kukavozu, soutěže ve zručnosti, kdy děti zkoušely zatlouci hřebík do špalku nebo si ze špalků postavit věž a nesmělo chybět ani třídění odpadů a malování křídami.
Ve Stračí byl pro žáky 5. ročníků připraven půldenní interaktivní program „Do lesa s lesníkem“, který přibližuje les dětem očima lesníka. Na jednotlivých stanovištích se děti dozvěděly, jak se pěstuje les; proč a kdy se redukuje počet dřevin v lese; jaká je technika měření stromů, proč a jak se les kácí a co je k tomu zapotřebí. Seznámili se s činností myslivců a životem některých druhů živočichů. Dále pro ně byla připravena kreativní dílna. Program si pro děti připravila Nadace dřevo pro život a společnost Mondi Štětí.
Na stanovišti u Labe si Spolek Dobro-volně pro žáky připravil kreativní dílnu. Za využití tříděného odpadu si děti vyráběly netradiční módní oblečky. A bylo vidět, že žáci našich škol jsou opravdu velice kreativní. Na tomto stanovišti se účastníci taky seznámili s činností Klubu českých turistů, který se pro ně rovněž připravil hry. Kdo chtěl, mohl si zde opéci, nebo spíše vyudit donesené buřty.
U Labe mělo Skautské středisko Štětí připravený program pro děti z druhého stupně základní školy. Účastnici si mohli vyzkoušet své znalosti a dovednosti v oblasti třídění odpadu a to například přiřazování odpadu do správné barvy popelnice a poznávání odpadu podle hmatu, dále zde také byly oblasti z přírody, kdy žáci rozeznávali jednotlivé druhy koření a snažili se roztřídit, jak kořeni vypadá v syrovém stavu a jak vypadá, když se dostane do kuchyně a chybět nesměly ani oblíbené ochutnávky. Ty se staly velice oblíbenou atrakcí. Ochutnávačům se zavážou oči a oni se snaží poslepu poznat, jen podle chuti, jaká potravina jim byla dána do úst. Vše je samozřejmě bezpečné a před každou ochutnávkou, členové skautského střediska, zjišťují, zda není ochutnávač alergický na některou potravinu. .
Pro 8. a 9. ročníky si Kulturní a informační centrum ve spolupráci s panem Plačkem a místním farářem připravilo procházku s historickým výkladem.
Všem organizátorům, kteří se účastnili příprav a realizace Dne Země, patří velké poděkování.
|