www.steti.cz Mapa stránek  FAQ  Kontakty

Štětí
Oficiální portál města ŠTĚTÍ a Štětska

Dnes je Neděle, 14. srpen 2022, svátek má Alan, zítra Hana
Zprávy kabelové televize Štětí CZECHPOINT Zdravé město Štětí Městská policie Štětí - Aktuality 2011 Zdravotnická zařízení ve Štětí Š-Bazar Městská knihovna - Aktuality Zpravodaj města Štětí Diskuzní fórum Městské koupaliště ve Štětí Kvalita ovzduší Odpady
Facebook Městského úřadu ve Štětí Twitter Městského úřadu ve Štětí Instagram Městského úřadu ve Štětí Zprávy KTV Štětí
Občan
Podnikatel
Turista
mobilní rozhlas [nové okno]
Štětí.cz arrow Zdravé město arrow Odolná obec
Odolná obec

Odolná obec

Tisk
Pátek, 13. červenec 2018, 15:36
Logo Odolná obec

Odolná obec

Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČČE  ve spolupráci s partnerskou organizací Diakonie Katasrophenhilfe vytvořilo komplexní program zaměřený na snižování následků katastrof pro obce ohrožené povodněmi nazvaný „Odolná obec“. Cílem tohoto projektu je společné zvyšování povědomí mezi obyvateli o ochraně zdraví i majetku před budoucí mimořádnou událostí, zejména povodní.  Projektová podpora je rozdělena do dvou na sebe navazujících částí. V první řadě jde o osvětové kampaně – schůzky krizového řízení obce, veřejná setkání s občany, zájmovými organizacemi a spolupráce s místními školami. Druhá část je věnována finanční podpoře konkrétních studií a dalších protipovodňových opatření, která v budoucnu pomohou minimalizovat škody na majetku obyvatel. V závěru projektu v roce 2018 se uskuteční evaluační šetření k vyhodnocení prospěšnosti provedených opatření.

Odolná obec ve Štětí

Rada města na svém jednání 1. 2. 2017 schválila usnesením 2017/3/84 zapojení do projektu Odolná obec.

16. 2. 2017 byl projekt představen na Komisi pro vzdělání a školství, kde byl školám nabídnut seminář pro učitele a žáky „Mimořádné události“, který je rozdělen na dva projektové dny. Dále byly nabídnuty materiály o mimořádných událostech (např. omalovánky, pracovní listy, manuály pro obyvatele dle rizika v dané obci a jiné).

22. 3. 2017 proběhla schůzka se zástupci krizového řízení města Štětí, kde byla stanovena další témata spolupráce a možnosti podpory připravenosti a prevence mimořádných událostí.

5. 5. 2017 se šestnáct pedagogů účastnilo školení na téma „Mimořádné události“, kde si vyzkoušeli různé metody, jak zakomponovat toto téma do výuky.

11. 5. 2017 se uskutečnilo veřejné setkání "Jak se připravit na povodně". Obsahem setkání byla diskuze o připravenosti obyvatel na povodně a tvorba informační příručky, která je jedním z výstupů projektu.

14. – 15. 6. 2017 byla Odolná obec představena na Projektových dnech MONDI. Více informací naleznete zde: http://odolnaobec.cz/2017/07/04/diakonie-a-mondi-spolecne-ve-steti/

4. 10. 2017 byl v Městské knihovně uspořádán seminář směřovaný především na místní seniory s tématem „Dokážete to!. Jak pomoci sobě i druhým, aneb seminář o zvládání náročných situací“. 

13. 3. 2018 byla podepsána darovací smlouva mezi městem Štětí a Střediskem humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČČE. Jedná se o vyvrcholení tříletého projektu Odolná obec. Sboru dobrovolných hasičů dar byl nabídnut na vybavení protipovodňovou technikou ve výši zhruba 860 tisíc korun.  Za poskytnuté peníze si hasiči nakoupí čerpadla, elektrocentrály, hadice a protipovodňové vaky.
https://www.youtube.com/watch?v=C0vO0JAS1b0

2. 5. 2018 se uskutečnil seminář pro žáky Základní školy Ostrovní 300. Další informace a reportáž ze setkání naleznete v článku http://odolnaobec.cz/2018/05/29/deti-ve-steti-uz-vi-proc-dochazi-k-povodnim/

Více informací o projektu a další zapojené obce naleznete na adrese:  http://odolnaobec.cz/V rámci projektu Odolná obec vyšel článek „Jak se bránit infekci během povodní? Aneb hygiena pitné vody při povodních a po nich

Jaká jsou největší rizika?
Voda ve studních, ale také voda, kterou s sebou přinesla povodeň, představuje značné zdravotní riziko pro lidi, kteří se vrací do svých domovů a pro ty, kteří jim pomáhají. Může za to hlavně fekální znečištění, které je způsobeno nedostatečně čištěnými odpadními vodami či splachy z polí a pastvin.
Voda ve studních se v době povodní stává tedy nejen nepitná, ale rozhodně není vhodná ani například na mytí. Vysoké zdravotní riziko představuje také voda, kterou s sebou přinesla povodeň. Pozor je třeba dávat na jakýkoliv  kontakt s kontaminovanou vodou, zvláště pak na kontakt kontaminované vody s poraněnou kůží.
Mezi hlavní mikrobiologická rizika patří viry, bakterie či prvoci. Nakazit se mohou jak lidé, tak zvířata, např. domácí mazlíčci, hospodářská zvířata, která se mohou stát bacilonosičem. Kromě známé žloutenky mohou mezi takovými infekčními onemocněními být i úplavice, salmonelóza či leptospiróza. Poslední zmíněné onemocnění patří mezi typická popovodňová rizika u osob, které odstraňují následky povodní.

Celé znění článku naleznete http://odolnaobec.cz/2018/06/06/jak-se-branit-infekci-behem-povodni-aneb-hygiena-pitne-vody-pri-povodnich-a-po-nich/
 
NEJNOVĚJŠÍ ...

v diskuzi

v Š-bazaru

Inzerát neobsahuje fotoProdej chaty Štětí
Domy (12.08.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronájem garáže
Práce a služby (10.08.2022)
Inzerát neobsahuje fotoUkončení
Spotřebiče (07.08.2022)
Inzerát neobsahuje fotoProdám dubové parkety
Nezařazeno (29.07.2022)
Inzerát neobsahuje fotoAutosedacku maxi cosi
Práce a služby (11.07.2022)
Inzerát obsahuje fotoKočárek britax
Práce a služby (11.07.2022)
Inzerát neobsahuje fotoSháním pronajem
Práce a služby (22.06.2022)
Inzerát obsahuje fotoProdej byt 1+1+lodžie, Alšova, Štětí
Byty (16.06.2022)
Inzerát obsahuje fotoGarsoniera k pronájmu Počeplice
Byty (13.06.2022)
Inzerát obsahuje fotoDvoupatrová postel 90x200
Práce a služby (11.06.2022)
Prohlášení o přístupnosti
Domů
Prohlášení o přístupnosti
Úřední deska
Vyhledávání
Kontakty
Mapa stránek