www.steti.cz Mapa stránek  FAQ  Kontakty

Štětí
Oficiální portál města ŠTĚTÍ a Štětska

Teplota: 8.9°C
Dnes je Sobota, 01. duben 2023, svátek má Hugo, zítra Erika
Zprávy kabelové televize Štětí CZECHPOINT Zdravé město Štětí Městská policie Štětí - Aktuality 2011 Zdravotnická zařízení ve Štětí Š-Bazar Městská knihovna - Aktuality Zpravodaj města Štětí Diskuzní fórum Městské koupaliště ve Štětí Kvalita ovzduší Odpady
Facebook Městského úřadu ve Štětí Twitter Městského úřadu ve Štětí Instagram Městského úřadu ve Štětí Zprávy KTV Štětí
Občan
Podnikatel
Turista
Datavá schránka [nové okno]
Štětí.cz arrow Mediální centrum a KTV arrow Diskuzní fórum
Diskuzní fórum - Štětí.cz
 
PRO PŘÍDÁNÍ PŘÍSPĚVKŮ JE POTŘEBNÁ REGISTRACE!
Registrovat se můžete zde.
Vysvětlení starosty města ohledně nutnosti registrace pro přídávání příspěvků naleznete zde.

DomůVláknaZobrazit nejnovější zprávyNápovědaPravidla
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Následující > Konec >>
avatar: Steve Steve
Mistr mezi pisateli
  Karma: -5  
Příspěvků: 477
Re:Petardy a rachejtle - 07/12/2008 18:44
V tom případě by stálo za zamyšlení, zda nezměnit stávající vyhlášku 4/2005 a to doplněním článku 2 o písmeno d) používání pyrotechnických předmětů třídy II, III a podtřídy T1 (předměty s hvízdavou náplní a rakety, vystřelovací efekty, dělové rány, signální rakety, dýmovnice aj.) v období od 2.1. do 30.12. je možné pouze na povolení MěÚ.

používání těchto předmětů (zejména ve velké míře jako se děje 5.12.), dle mého názoru, narušuje veřejný pořádek ve městě, o rozporu s dobrými mravy nepochybovat (nebo snad někomu přijde normální házet po někom cizím dělobuchy), a může ohrozit zdraví i majetek.

- povolení MěÚ jsem tam zakomponoval proto aby nebyla ohrožena tradiční oslava čarodějnic řízeným ohňostrojem (nevím jak by to bylo jinak řešeno) a také proto, že nevidím důvod zakazovat lidem například udělat si vlastní ohňostroj při příležitostech, které uznají za vhodné. I když ti si to dělají na svém pozemku tak tam by snad nemusel býti problém. Každopádně je to jen návrh, kterým by se mohli naší zastupitelé zaobírat.

Jiří Hykl
Oficiální autor
  Karma: 9  
Příspěvků: 443
Re:Petardy a rachejtle - 08/12/2008 19:55
Pane „Fipoch“, nesouhlasit si samozřejmě dovolit můžete, ovšem nic to nezmění na faktu, že město Štětí prostě žádnou vyhlášku regulující používání zábavné pyrotechniky nemá. S žádostí o vysvětlení obsahu Vámi uvedeného loňského hlášení pana Šimrala se pak musíte obrátit přímo na něj. Pokud hlásil to co uvádíte, jistě Vás s okolnostmi, které ho vedly k takovémuto tvrzení, seznámí. Určitě pochopíte, že pro nás jsou směrodatné platné právní normy, nikoli hlášení místního rozhlasu.
Vaši snahu vyřešit problém doplněním vyhlášky o uvedený text chápu pane „Steve“ a takto stanovený rozsah omezení by jistě uvítalo mnoho našich spoluobčanů, včetně nás.
Doby, kdy si obce regulovaly vyhláškou co je napadlo jsou ale pryč. Tvorba vyhlášek je podřízena zákonnému rámci, který stanoví pravidla jejich obsahu (§ 35,odst. 3, písm. a, Zák. č. 128/2000 Sb..) Velmi stručně řečeno, pokud je určitá problematika již řešena zákonem, nemůže být dále řešena ani dublována vyhláškou, krom případů, kdy je k tomu obec příslušným zákonem zmocněna (např. § 24 odst. 2 zákona č. 246/1992 Sb., o ochraně zvířat proti týrání, kdy obec může ve vymezeném rozsahu stanovit další pravidla pohybu psů na veřejném prostranství). Podle mého názoru, bychom ve smyslu ustanovení § 10, písm. a), Zák. č. 128/2000 Sb. možná mohli vyhláškou regulovat pouze používání zábavné pyrotechniky třídy I a podtřídy T0 (té kterou lze prodat i osobám mladším 18 let), jelikož není Vyhláškou č. 174/1992 Sb., vydanou v souladu s § 21 Zák.č. 61/1988 Sb., regulována.
Normální, házet po někom cizím dělobuchy rozhodně není, proto tento čin lze kvalifikovat jako přestupek proti občanskému soužití (viz můj předchozí příspěvek). Používání zábavné pyrotechniky v souladu s návodem, mimo dobu nočního klidu, vyjma míst uvedených ve Vyhlášce č. 174/1992 Sb. přesto ale lze kterýkoli den v roce.
Zde je odkaz na metodiku MVČR k tvorbě obecně závazných vyhlášek obcí: http://www.mvcr.cz/clanek/komplexni-stanovisko-c-10.aspx

avatar: Steve Steve
Mistr mezi pisateli
  Karma: -5  
Příspěvků: 477
Re:Petardy a rachejtle - 09/12/2008 17:24
Dobře, ale "používání" alkoholu je také řešeno zákonem a to stejně jako uvedená pyrotechnika (zákaz prodeje osobám mladším 18ti let). A přes to lze za jistých podmínek upravit "používání" alkoholu městskou vyhláškou. Já samozřejmě nejsem právník ale věřím tomu, že pokud by se město na nějakého právníka obrátilo, jistě by se na nějakou možnost regulace zábavní pyrotechniky přišlo. Třeba podobně jako s alkoholem, vytěsnit ho třeba jen jmenovitě z některých ulic alespoň v centru města. Tím vezmete tří čtvrtinám dělobuchařům motivaci pro házení petard, protože prostě nebudou mít proč.

Jiří Hykl
Oficiální autor
  Karma: 9  
Příspěvků: 443
Re:Petardy a rachejtle - 09/12/2008 19:35
Používání zábavné pyrotechniky ale s požíváním alkoholu nelze zaměňovat, už jen z hlediska rozdílné společenské nebezpečnosti jednání. Máte ale pravdu v tom, že cesty práva jsou klikaté a změnu právního výkladu této problematiky lze zcela jistě považovat za průlomovou.

avatar: Steve Steve
Mistr mezi pisateli
  Karma: -5  
Příspěvků: 477
Re:Petardy a rachejtle - 09/12/2008 20:20
Ale jistě, že nelze. Ale na druhou stranu je společensky méně nebezpečné zkonzumovat venku jedno pivo v létě na žízeň třeba na lavičce v parku než bombardovat petardami čerta s Mikulášem. Docela bych i řekl, že je to nebezpečnější než ožrala, který sice pokřikuje ale už není schopen se ani hnout. Ale samozřejmě je mi jasné, že alkohol má na svědomí poněkud více asociálních jevů, které ovšem zákazem konzumace na veřejnosti pouze zakrýváme nikoli řešíme. Takže si myslím, že v tomto směru lze alkohol a petardy srovnávat.

avatar: MATes MATes
Velmi pokročilý pisatel
  Karma: 5  
Příspěvků: 397
Re:Petardy a rachejtle - 09/12/2008 22:04
Co se týče alkoholu, na to byla kdysi místní vyhláška, než byla pozastavena (teď nevím, zda soudem či nějakým ministerstvem). Nemůže někdo kompetentní sdělit, v jakém stavu vyhláška je a zda se bude vydávat nová, podobná? Vím, že již plno měst znovu podobnou vyhlášku úspěšně zavedlo.
Jinak podpořím Fipocha, já si hlášení o zákazu používání pyrotechniky (či povolení jen v určité dny) vybavuji také...

avatar: Steve Steve
Mistr mezi pisateli
  Karma: -5  
Příspěvků: 477
Re:Petardy a rachejtle - 10/12/2008 09:18
Vyhláška byla zrušena ministerstvem, patrě z důvodů, které tu pan Hykl psal (nelze alkohol zakázat plošně, ptž to řeší zákon či jako to bylo) Ale lze alkohol vytesnit z některých ulic viz Praha, Ustí nL a další obce, které už alkohol dokázaly alkohol vytěsnit alespoň z center města. To samé by dle mého názoru šlo i s petardami. Třeba určit jen některé dny kdy se petardy z důvodu bezpečnosti zakážou, protože se v ulicích pohybuje hodně lidí. Mikuláš, jarmark, FEDO.......... BTW teď mě napadlo, jsem zvědav jak budou v Praze řešit zákaz konzumace alkoholu na ulici řešit o sylvestra )) to aby posílili MP o 2000% zvlášť když se k tomu přidá zákaz znečišťování (a že rachejtle a petardy bordel dělaj) tak to by měla Praha na pokutách vybrat pěknej balík

Jiří Hykl
Oficiální autor
  Karma: 9  
Příspěvků: 443
Re:Petardy a rachejtle - 10/12/2008 11:02
Platnost vyhlášky města Štětí č. 6/2005, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 10/2005, kterými byl stanoven zákaz požívání (konzumace) alkoholických nápojů ve vyjmenovaných částech města, byla 10.4.2006 pozastavena MVČR a v současné době je její znění projednáváno Ústavním soudem pod spis. zn. Pl ÚS 33/06.

avatar: Steve Steve
Mistr mezi pisateli
  Karma: -5  
Příspěvků: 477
Re:Petardy a rachejtle - 10/12/2008 11:36
Jinak teď jsem slyšel v radiu, že Praha má vyhlášku, která zakazuje používání pyrotechniky mimo místa k tomu určená a mimo 31.12. 1.1. Takže ono to jde!

Jiří Hykl
Oficiální autor
  Karma: 9  
Příspěvků: 443
Re:Petardy a rachejtle - 10/12/2008 14:36
Ano, je to opravdu tak, Praha letos v červnu skutečně vydala Vyhlášku č. 11/2008, kterou se mění Vyhláška č. 42/1999 o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku při užívání pyrotechnických předmětů, tj. vyznačením míst, kde lze pyrotechnické předměty tř. I a II používat po celý rok. Doufejme, že se změna právního výkladu problematiky regulace veřejného pořádku, rozšíří i na tuto oblast a Ústavní soud při jejich případném projednávání platnost těchto vyhlášek opět nezruší.
Jen připomínám, že Štětí bylo jedno z prvních měst, které se pokusilo Vyhláškou č. 6/2005 regulovat požívání alkoholu na veřejném prostranství a po roce její platnosti, během kterého jsme měli účinný preventivní prostředek k zajištění veřejného pořádku v této oblasti, byla její platnost MVČR pozastavena a potažmo předána k posouzení ÚS. Do doby jeho rozhodnutí bohužel nemůžeme tuto oblast regulovat i když již došlo k jistému posunu právního náhledu na danou problematiku.
V žádném případě se vydání vyhlášky regulující používání zábavné pyrotechniky nebráním, naopak, z hlediska účinného zabezpečení veřejného pořádku by pro nás byla přínosem, jen bychom tyto typy vyhlášek měli napříště navrhovat s rozvahou, abychom si opět na několik let nezavřeli možnost regulace dalších oblastí. Letos to už bohužel asi nestihnu, ale ve spolupráci s příslušným odborem připravím na další nejbližší možné zasedání zastupitelstva k posouzení obdobu vyhlášky, kterou vydala Praha.

avatar: Steve Steve
Mistr mezi pisateli
  Karma: -5  
Příspěvků: 477
Re:Petardy a rachejtle - 10/12/2008 14:39
Ano doufejme...

Fipoch
Mistr mezi pisateli
  Karma: 7  
Příspěvků: 769
Re:Petardy a rachejtle - 10/12/2008 18:47
Pro p.Hykla

... držím palce ....

Fipoch
Mistr mezi pisateli
  Karma: 7  
Příspěvků: 769
Re:Petardy a rachejtle - 28/12/2008 17:48
Pane Hykl,

byl jsem v České Lípě a zeptal jsem se tam strážníka ... a odpověď?
Kromě určených dní se NESMÍ nic střílet, jinak je to porušení klidu a dobrých mravů, tak nějak to říkal.
Udělali si vyhlášku a hotovo.
A osobně jsem viděl, jak si kluci na Špičáku začali hrát a hned tam byli "kolegové" a šup, byl klid.

Asi někdo zavolal a občané vědí, že se něco stane ...

Tam to také zdůvodnili tím, že pokud někdo odstřelí jednu rachejtli mezi paneláky, tak to je slyšet široko daleko ... hold paneláky dělají svoje ... zesilují a dobře přenáší zvuk ...

Jiří Hykl
Oficiální autor
  Karma: 9  
Příspěvků: 443
Re:Petardy a rachejtle - 28/12/2008 22:21
Jak jsem výše slíbil, příslušnou vyhlášku připravím. Je třeba si ale uvědomit, že i když nám „projde“ (problematiku jsem popsal v předchozích příspěvcích), nedomnívám se, že zvukové efekty doprovázející používání zábavné pyrotechniky tím rázem plně ustanou. Pokud se na chvilku vžijete do role dvoučlenné hlídky strážníků v období kolem Mikuláše až Silvestra a představíte si, jak krom dlouhé řady Vám jistě známých úkolů, budeme navíc prověřovat každou ránu způsobenou dělobuchem či rachejtlí, musí Vám z toho vyplynout, že nebude plně v našich silách zamezit většině případů tohoto protiprávního jednání. Abychom totiž mohli pachatele postihnout, toto jednání mu budeme muset pochopitelně nejprve prokázat. Každému je určitě jasné, že před procházející hlídkou odpálí dělobuch jen hlupák. Budeme tedy muset přijmout odpovídající opatření k prokazování tohoto druhu protiprávního jednání, spočívající např. v nasazení dalších osob (obdobně jako při prokazování prodeje alkoholu mladším 18 let v restauracích) či využití statických a přenosných kamer. Když se nám nakonec přece jen podaří toto protiprávní jednání prokázat a půjde přitom o osobu mladší 15 let, kterou nelze pro nesplněnou podmínku věku na místě postihnout, bude třeba podezření o spáchání přestupku oznámit příslušnému správnímu orgánu, který věc následně odloží. K tomu budeme od této osoby požadovat podání vysvětlení a případně sepsání zápisu o něm, podle novelizovaného Zák. č. 553/1991 Sb. v přítomnosti jeho zákonného zástupce, apod.. Jak je z výše uvedeného zřejmé, sami jen těžko dokážeme tento negativní fenomén z našeho města plně vymýtit. K tomu bude zapotřebí kromě disciplinovanosti všech občanů také jejich spolupráce např. při prokazování tohoto protiprávního jednání jeho pachatelům. Nepostačí pouze anonymní telefonické oznámení o skutečnosti, že kdosi někde odpálil dělobuch. Pokud svědek následně neoznačí podezřelého pachatele, jak tomu bohužel ve většině případů bývá, tento zůstane opět nepotrestán a bude nám dále ztrpčovat život.
Po přijetí této vyhlášky mám v úmyslu prostřednictvím vysílání KTV Štětí, tisku a besed ve školách, seznámit s výše uvedenou problematikou co nejvíce spoluobčanů, aby svojí důležitou úlohu v této oblasti správně pochopili a efekt tohoto obecně závazného právního předpisu tím byl co nejlepší.

avatar: Steve Steve
Mistr mezi pisateli
  Karma: -5  
Příspěvků: 477
Re:Petardy a rachejtle - 30/12/2008 07:44
zcela vymýtit nejde žádné patologické jednání ale jde hodně zmenšit. Postup jak říkáte. 1. prevence: seznámit co nejvíce lidí s obsahem vyhlášky a upozornění na nekompromisní jednání. Ona sis spousta rodičů rozmyslí jestli zakázat dítěti dělobuchy nebo pak řešit opletačky na úřadech. 2. represe trestat hned od začátku nekompromisně ať se rozkřikne, že ono se to fakt hlídá, a ne je to zakázaný ale každej na to hází bobek. V tomhle vám docela i fandím.

<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Následující > Konec >>
NEJNOVĚJŠÍ ...

v diskuzi

v Š-bazaru

Inzerát obsahuje fotochlapecká vesta vel. 158 (2 druhy)
Dětské oblečení a obuv (29.03.2023)
Inzerát neobsahuje fotoSklokeramický sporák
Spotřebiče (28.03.2023)
Inzerát obsahuje fotoRychlá a spolehlivá nabídka půjčky
Oblečení, obuv, ložní prádlo... (27.03.2023)
Inzerát neobsahuje fotoPronajmu garáž
Ostatní Auto-Moto (17.03.2023)
Inzerát neobsahuje fotoprodám garáž
Pozemky a ostatní (15.03.2023)
Inzerát neobsahuje fotoPassat 1.9 TDI
Auto (14.03.2023)
Inzerát obsahuje fotoPolohovací mechanická postel
Nábytek (14.02.2023)
Inzerát obsahuje foto3+1 v OV
Byty (06.02.2023)
Inzerát neobsahuje fotopružina na garážová vrata
Ostatní Auto-Moto (31.01.2023)
Inzerát obsahuje fotochlapecká zimní souprava na cca 3 roky
Dětské oblečení a obuv (30.01.2023)
Prohlášení o přístupnosti
Domů
Prohlášení o přístupnosti
Úřední deska
Vyhledávání
Kontakty
Mapa stránek