www.steti.cz Mapa stránek  FAQ  Kontakty

Štětí
Oficiální portál města ŠTĚTÍ a Štětska

Teplota: 18.5°C
Dnes je Sobota, 21. květen 2022, svátek má Monika, zítra Emil
Zprávy kabelové televize Štětí CZECHPOINT Zdravé město Štětí Městská policie Štětí - Aktuality 2011 Zdravotnická zařízení ve Štětí Š-Bazar Městská knihovna - Aktuality Zpravodaj města Štětí Diskuzní fórum Městské koupaliště ve Štětí Kvalita ovzduší Odpady
Facebook Městského úřadu ve Štětí Twitter Městského úřadu ve Štětí Instagram Městského úřadu ve Štětí Zprávy KTV Štětí
Občan
Podnikatel
Turista
mobilní rozhlas [nové okno]
Štětí.cz arrow Mediální centrum a KTV arrow Diskuzní fórum
Diskuzní fórum - Štětí.cz
 
PRO PŘÍDÁNÍ PŘÍSPĚVKŮ JE POTŘEBNÁ REGISTRACE!
Registrovat se můžete zde.
Vysvětlení starosty města ohledně nutnosti registrace pro přídávání příspěvků naleznete zde.

DomůVláknaZobrazit nejnovější zprávyNápovědaPravidla
<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>
pepek
Nepřihlášený uživatel
   
Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 08:08
Tak jsem se z jednoho odkazu dostal na tuto diskuzi. Trochu jsem jí "projel" a zjišťuji, že MP v tomto městě měří rychlost z civilní vozidla. Rád bych tedy vznesl dotaz, na jakém právním podkladě využívá pro výkon činnosti MP neoznačené vozidlo? Rád bych si přečetl přesnou odpověď s citacemi příslušných ustanovení právních předpisů. Předem děkuji

Sekáč
Nepřihlášený uživatel
   
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 08:46
Hmmm, taky si s radostí počkám na odpověď...

Jiří Hykl
Oficiální autor
  Karma: 9  
Příspěvků: 443
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 10:27
Diskusi jste „projel“ málo, protože jinak byste na svou otázku odpověď našel. K této záležitosti jsem se již vyjadřoval více než bylo nutné, proto se k ní dále nebudu vracet. Snad jen, že Městská policie postupuje při měření podle zákona v součinnosti s Policií ČR. Zde je stanovisko Policie ČR:
„Postup policistů při dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu je upraven závazným pokynem policejního prezidenta č. 85/2006. V tomto pokynu je mimo jiné popsán i způsob provádění kontrol formou skrytého dohledu, při kterých se využívá služební vozidlo v civilním provedení. Takové služební vozidlo není zapotřebí označovat ve smyslu § 7, odst. 2 vyhlášky č. 25/1998 Sb. o vnějším označení policie a prokazování příslušnosti k policii, ve znění pozdějších předpisů, neboť by jeho viditelným označením mohl být zmařen účel kontroly. Uvedená vyhláška upravuje způsob označení vozidel Policie ČR, nestanoví však povinnost všechna vozidla ve všech situacích popsaným způsobem označovat. Vozidla v civilním provedení musí být označena jako služební vozidla policie pouze v těch případech, kdy je nutno prokazovat jejich příslušnost k Policii ČR. Umístění služebního vozidla Policie ČR, ze kterého se provádí měření rychlosti, mimo komunikaci, je dáno především potřebou neohrožovat bezpečnost a plynulost silničního provozu v průběhu kontroly.“

pepek
Nepřihlášený uživatel
   
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 10:55
Vážený pane Hykle, pokud si přečtete pečlivě můj dotaz, tak není směrován na označení vozidla PČR, ale jasně a jednoznačně se ptám, na označení vozidla MP, takže se nasnažte odvádět pozornost od problému a citovat zde stanovisko, které je závazné pro vozidla PČR, což ale v žádném případě nejsou vozidla užívaná MP.
Takže opětovně pokládám otázku - na jakém právním základě je oprávněna MP používat při dohledu nad silničním provozem formou měření rychlosti vozidel vozidlo v civilním provedení bez vnějšího označení příslušnosti k MP? Je tato otázka pochopitelná a jednoznačně srozumitelná i pro zaměstnance MP Štětí, pana Jiřího Hykla?

hond4r
Nepřihlášený uživatel
   
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 11:26
Jiz se nemohu dockat reakce p. Hykla.

Jiří Hykl
Oficiální autor
  Karma: 9  
Příspěvků: 443
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 12:01
Podrobně zdůvodněné stanovisko k této problematice viz předchozí příspěvky.

Zvdavec
Nepřihlášený uživatel
   
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 12:03
Já také, ale asi si budeme muset počkat až dojde domů a připojí se na net. Nebo že by MP mela povoleno v pracovní době surfovat po internetu a pročítat forka? Za to asi placení nebudou!

pepek
Nepřihlášený uživatel
   
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 12:15
Vážený pane Hykle, ještě jednou Vás žádám, najděte mi to přesné a zákony podložené zdůvodně v předchozích příspěvcích, na které odkazujete. Ještě jednou opakui- jedná se mi o označení vozidel MP, nechci popis označení vozidel PČR. V případě, že toto neuděláte, budu muste řešit tento Váš přístup a přístup MP Štětí k respektování zákonů a prováděcích vyhlášek řešit oficiální cestou, čehož jsem Vás chtěl ušetřit.

pepek
Nepřihlášený uživatel
   
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 12:18
Jen bych chtěl ještě p. Hykla upozornit, že tuto komunikaci si archivuji pro případ, že by "náhle selhal server a došlo k nenávratné ztrátě dat".

Jiří Hykl
Oficiální autor
  Karma: 9  
Příspěvků: 443
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 12:54
Pokud se domníváte, že Městská policie nesmí měřit rychlost z neoznačeného vozidla, prosím o uvedení ustanovení obecně závazného právního předpisu, který toto zakazuje nebo o právní výklad, o které se toto tvrzení opírá. Podle stanoviska odboru dopravy není místo, odkud měření proběhlo, pro uznání dokumentace ve správním řízení jako důkazu podstatné, bylo –li pořízeno schválených zařízením.
Pokud se domníváte, že pořízení důkazů přestupku překročení maximální povolené rychlosti z neoznačeného vozidla Městskou policií bylo v rozporu se zákonem, pokutu neplaťte a vůči příkazu správního orgánu, kterému bude přestupek zaslán, se odvolejte. Ve správním řízení jako jeho účastník pak zpochybněte platnost důkazů.
Správní soud pak Vaši pochybnost může potvrdí nebo vyvrátit.
Před započetím měření z neoznačeného vozidla jsem požádal o stanoviska několika odborníků. I přes jejich kladný názor je závazné pouze rozhodnutí soudu v konkrétním případě. Dosud v tomto ale žádný judikát není, mohu tedy vycházet pouze z uvedených právních názorů. Toto jsem zde ale již několikrát uvedl a dále se k této záležitosti nebudu vracet. Využijte prosím archivu fóra.

Lucius Maldfoy
Nepřihlášený uživatel
   
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 13:17
Pane Hykle, zaráží mne, že neznáte základní zásadu právního státu - občan nesmí konat nic, co je zákonem zakázáno, stát (používám vědomě zjednodušení, Vám dostupného) nesmí konat nic, co není zákonem výslovně dovoleno. Buďte prosím tak laskav a uveďte, který zákon či podzákonná norma umožňuje MP používat pro měření rychlosti neoznačených vozidel.

Zdenek
Nepřihlášený uživatel
   
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 13:24
Ano má pravdu. i dokonce PČR nesmí pro měření používat neoznačená civilní vozidla. Mohou být civilní barvy, ale musí být vždy viditelně označena že se jedná o vůz policejní.

Lucius Malfoy
Nepřihlášený uživatel
   
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 13:31
NAvíc píšete, že "...podle stanoviska odboru dopravy není místo, odkud měření proběhlo, pro uznání dokumentace ve správním řízení jako důkazu podstatné, bylo –li pořízeno schválených zařízením..." Naopak, místo měření důležité je, neboť pro pozdější správní či soudní řízení s účastí soudního znalce je podstatné zjištění, zda A)měření proběhlo prokazatelně proškolenou osobou, v souladu s návodem k obsluze a technickými podmínkami měřícího zařízení a v neposlední řadě i C) zda měřidlo bylo v době měření vybaveno platným metrologickým atestem, se zaplombovanými nastavovacími prvky. A je v zájmu každého, kdo byl takovýmto způsobem "změřen", aby si okolnosti měření zadokumentoval.

Jiří Hykl
Oficiální autor
  Karma: 9  
Příspěvků: 443
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 13:54
Doporučuji věnovat trochu času pročtení příspěvků, i když jich zde v poslední dobu přibylo a vyznat se v nich začíná být náročné. Vaše dotazy se i několikrát opakují a není v mých silách neustále dokola odpovídat na ty samé.
Ustanovení hlavy první Ústavy ČR pochopitelně znám. Nemůžete ale vztahovat toto znění na činnost, která nesouvisí se zásahem státní moci do osobních práv a svobod občana (vědomě zjednodušeno). Při měření rychlosti se neoznačené vozidlo ani neúčastní silničního provozu, je zaparkováno mimo komunikaci. Meritem věci je tedy úkon, při kterém státní moc zasahuje do osobních práv a svobod občana. To by pak strážník nemohl například používat pro plnění úkolů soukromý mobil, kterým oznamuje na služebnu přestupek pachatele. Zákon mu to výslovně nedovoluje. Nemohl by použít pro vlastní dopravu k vyřízení přestupku neoznačené jízdní kolo, což zákon také výslovně neumožňuje. Nemohli bychom používat k odesílání zásilek kurýrní službu, v noci svítilny, nemohl bych s vámi vést ani tuto diskusi, zákon to totiž výslovně nepovoluje.
Oproti tomu zastavování vozidel ze služebního vozidla, jeho použití při usměrňování dopravy apod. jsou úkony, které zasahují do Vašich práv. Při nich je třeba prokázat příslušnost k obecní policii vždy (nejde-li o krajní nouzi).

Jiří Hykl
Oficiální autor
  Karma: 9  
Příspěvků: 443
Re:Civilní vozidlo MP - 04/06/2007 14:02
Pro Lucius Malfoy: máte pravdu, není důležité jen je-li dokumentace pořízena schváleným zařízení, ale k úspěšnému prokázání přestupku při případném soudním sporu je třeba dodržet i další podmínky, které ve svém příspěvku uvádíte. Děkuji.

<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>
NEJNOVĚJŠÍ ...

v diskuzi

v Š-bazaru

Inzerát obsahuje fotoČerpadlo GRUNDFOS
Práce a služby (12.05.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronajmu byt 1+1
Byty (30.04.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronájem garáže
Práce a služby (20.04.2022)
Inzerát neobsahuje fotoSháním pronájem
Byty (18.04.2022)
Inzerát neobsahuje fotoKoupím byt v OV
Byty (11.04.2022)
Inzerát neobsahuje fotopronájem Garáže
Práce a služby (01.04.2022)
Inzerát neobsahuje fotoVýškové práce
Práce a služby (29.03.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronájem
Byty (28.03.2022)
Inzerát obsahuje fotoProdej bytu 2+1 71 m˛ Hoštka
Byty (04.03.2022)
Inzerát neobsahuje fotoProdej bytu 3+1, OV, Štětí
Byty (01.03.2022)
Prohlášení o přístupnosti
Domů
Prohlášení o přístupnosti
Úřední deska
Vyhledávání
Kontakty
Mapa stránek