www.steti.cz Mapa stránek  FAQ  Kontakty

Štětí
Oficiální portál města ŠTĚTÍ a Štětska

Teplota: 11.7°C
Dnes je Pondělí, 23. květen 2022, svátek má Vladimír, zítra Jana
Zprávy kabelové televize Štětí CZECHPOINT Zdravé město Štětí Městská policie Štětí - Aktuality 2011 Zdravotnická zařízení ve Štětí Š-Bazar Městská knihovna - Aktuality Zpravodaj města Štětí Diskuzní fórum Městské koupaliště ve Štětí Kvalita ovzduší Odpady
Facebook Městského úřadu ve Štětí Twitter Městského úřadu ve Štětí Instagram Městského úřadu ve Štětí Zprávy KTV Štětí
Občan
Podnikatel
Turista
mobilní rozhlas [nové okno]
Štětí.cz arrow Mediální centrum a KTV arrow Diskuzní fórum
Diskuzní fórum - Štětí.cz
 
PRO PŘÍDÁNÍ PŘÍSPĚVKŮ JE POTŘEBNÁ REGISTRACE!
Registrovat se můžete zde.
Vysvětlení starosty města ohledně nutnosti registrace pro přídávání příspěvků naleznete zde.

DomůVláknaZobrazit nejnovější zprávyNápovědaPravidla
Ňéma
Pisatel začátečník
  Karma: 0  
Příspěvků: 5
Zesměšňovat městské strážníky je správné - 16/06/2007 11:06
Přikládám bez komentáře článek dnes zveřejněný na IDNES

Zesměšňovat městské strážníky je správné
16. června 2007 1:00


Když si chci zvednout krevní tlak, vybavím si městského strážníka – a hned mnou lomcuje zloba i smích… Zajisté teď zobecňuji a omlouvám se těm městským a obecním policistům, kteří jsou inteligentní, slušní, zdatní a profesionální.

Avšak kdo z nich vskutku patří do takové dobré skupiny, musí alespoň ve skrytu duše uznat, že zevrubný odsudek práce mnoha jejich kolegů je oprávněný dost.

Nejde přitom pouze o nedělní incident z pražského Proseku, kde jeden muž přepral dva městské četníky; prostě je sfoukl jak svíčku – řečeno s Ivánkem Horníkem.

Je to obecný jev: neschopnost zasahovat ve chvíli, která zásah skutečně vyžaduje, kontrastuje s přehnanými ukázkami síly v situaci, kdy stačí rozvaha.

Dokumentovat to mohu vcelku osobním příběhem. Kdysi v devadesátých letech, v ranních hodinách před Vánocemi, sledovali moji dva rozveselení kamarádi, jak na ulici manipulují s kapry. Ten způsob se jim zdál brutální, a když spatřili hlídku městské policie, jali se je alkoholicky upozorňovat na týrání zvířat.

Jenže místo aby je strážníci klidně poslali na kávu, zatkli je. Výsledkem bylo obvinění ze slovního (!) útoku na veřejného činitele. Nezkresluji, viděl jsem příslušný úřední text, dle něhož "zvláště hrubým způsobem uráželi hlídku městské policie".

Stíhání nakonec zastavil státní zástupce – jednak pro důkazní nouzi, jednak neshledal čin "společensky nebezpečným". Ale co, tohle byla vlastně legrace, jsou horší případy.

Třeba událost z Jindřichova Hradce z roku 2004: tam městský strážník vypálil celý zásobník na přiopilého řidiče. Týž rok ho trumfl jeho pardubický kolega, který vystřelil v parku bezdůvodně na desetiletého psa boxera...

Znám a chápu populární požadavek umístit v ulicích co nejvíce policistů. Ale stejně jako toho nedosáhneme tím, že navlečeme do uniforem figuríny, nepřiblížíme se kýženému cíli ani vydržováním si "jakoby policie", která občany chrání jen občas a občas je jim nebezpečná.

Městští a obecní strážníci dnes mají víceméně stejně silné pravomoci jako státní policisté: ti druzí jistě také nejsou bez poskvrny, ale aspoň se řídí jasnými pravidly: služebním zákonem.

To na městské četníky platí jen zákoník práce. A nepotřebují ani maturitu. (Divíte se, že pražský soud před časem odsoudil dva městské poté, co měl jeden z nich strkat školačkám za kalhotky obušek?)

Stát, vláda a ministr vnitra by měli zavést na městské a obecní strážníky stejný metr jako na státní policisty. Ale také primátoři a starostové by se měli problému více věnovat a dát na jeho řešení více peněz.

Dokud se tak nestane, není podle mě zesměšňování strážníků "laciné", jak tvrdil na této stránce právník Radek Ondruš. Je to naopak oprávněná, dokonce záslužná činnost. Tak a nyní jsem zvědav, jak rychle po vydání tohoto textu dostanu od nějakého městského policisty ránu tonfou.

Michal Musil, MF DNES

Link na článek zde>>

I
Nepřihlášený uživatel
   
Re:Zesměšňovat městské strážníky je správné - 18/06/2007 08:16
Strážníci možná přijdou o možnost kontrolovat a pokutovat řidiče a o další pravomoci. Ve prospěch omezení kompetencí strážníků se v neděli v ČT v pořadu Otázky Václava Moravce vyslovil ministr vnitra Ivan Langer. Konstatoval, že v řadě případů se tyto pravomoci překrývají s českou policií.
17.6. 2007 22:36

PRAHA - Nápravu Langer označil za nutnou, aby mezi strážníky a policisty neexistoval vztah konkurence. Předseda KSČM Vojtěch Filip v pořadu upozornil, že se problematikou strážníků a jejich pravomocí zabývá i sněmovní výbor pro bezpečnost. "Zřídil by další podvýbor pro městskou policii, abychom mohli pracovat na komparaci těch dvou systémů. To znamená Policie ČR versus městské a obecní policie," řekl Filip. Připustil, že si dovede představit ochranu bezpečnosti a veřejného pořádku i bez strážníků.

Kompetence strážníků by měla upravit novela zákona o obecní policii. Na výsledek bude nutné vyčkat. Poslední novela, která pravomoci strážníků rozšířila, byla před dvěma lety poslanci přijata napříč politickým spektrem. Hlasovali pro ni hlavně ti, kdo jsou v užších vztazích s orgány veřejné samosprávy. Novela totiž rozšířením kompetencí strážníků zvýšila příjmy měst a obcí například o pokuty řidičům.
Idea metropolitní policie opět na stole

Podle Langra a pražského primátora Pavla Béma by měli strážníci působit ve městech a v obcích dál jako důležitý doplněk policie. Bém v této souvislosti opět oživil myšlenku na zřízení tzv. metropolitní policie. "Metropolitní policie je cesta do budoucnosti," řekl Bém v ČT. Metropolitní policie měla vzniknout sloučením pořádkové, dopravní a městské policie a být podřízena městu. V krizových situacích by však podléhala ministerstvu vnitra. Metropolitní policie by měla mít zhruba 4500 příslušníků.

Šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš v pořadu uvedl, že příští týden "předá Bémovi kompletní zprávu popisující celou proseckou událost". Dostal také za úkol svolat komisi, která posoudí osnovy, podle kterých se strážníci připravují.

Langer v této souvislosti zdůraznil otázku přijímání a přípravy městských strážníků a vzájemné rozdělení pravomocí.

Celou debatu o pravomocech, připravenosti a schopnostech strážníků reagovat na vyhrocené situace vyvolal případ, který se před týdnem v neděli odehrál na pražském Proseku. Třicetiletý taxikář Pavel Vopěnka podle policie nejdříve v Litoměřické ulici na Proseku napadl ženu. Po příjezdu hlídky městských strážníků dva její příslušníky zbil a odzbrojil. Strážníky pak ohrožoval jejich pistolí. Když na místo dorazili státní policisté, obrátil prý zbraň i proti nim. Zbraň ale byla zajištěna a muž údajně jen naprázdno mačkal kohoutek. Když neuposlechl výzvy policistů, aby pistoli odložil, policisté ho zastřelili. [celá zpráva]

apb, Právo

avatar: Diskutující Eva Diskutující Eva
Mistr mezi pisateli
  Karma: 7  
Příspěvků: 572
Re:Zesměšňovat městské strážníky je správné - 18/06/2007 12:27
Hm.. to nejni ani vtipný ani nic... nevím, jestli s těmito články souhlasíte, ale to je možná vedlejší... články jsou mi šumák, ale s názorem jestli se mají strážníkům sebrat kompenece zásadně nesouhlasím. Kolik máme v devítitisícovém městě policistů? oni to tu zvládnou? je to pěkně dlouho co jsem je viděla chodit a že by něco řešili? ha ha... to tu ve Štětí pěkně zvlčíme, jestli omezí pravomoce MP. policie toho má sama nad hlavu, takže před pirátama nebudeme chránění už vůbec? ach jo teda... jo ještě něco.. v těch článcích jak jsou vypsaní přímo lidé.. tak to by šlo i na řidiče kamionů, tramvají, strojvedoucí, hasiče, učitele atd atd ATD ATD ATD... takových článků by mohl napsat každý... MP by se nemělo brát právo měřit a chytat...

X
Nepřihlášený uživatel
   
Re:Zesměšňovat městské strážníky je správné - 18/06/2007 13:43
Já mám sice jenom dvě, za to zcela odlišné zkušenosti. Po dvakráté se již stalo a byl jsem u toho, kdy zasahoval MP a řešila velmi konfliktní osoby a statní policie se "přišourala" až dlouho po zásahu a jenom si zpacifikované odvezla. A to nebudu řešit, že je vzápětí pustili.
Taky můžu být na MP naštvaný, již několikrát jsem dostal pokutu za parkování, ale musím uznat, že pokud jde do tuhého, tak přijedou a vyřeší to. To si na nich cením.
Věřím, že kdyby byl stejný problém jako v Praze, tak by je útočník neodzbrojil.

Kontaktní adresa:
Město Štětí
Mírové náměstí 163
411 08 Štětí

Telefon: +420 416 859 315
E-mail: mesto@steti.cz

Datová schránka: fypbba8
Podatelna: epodatelna@steti.cz

Všechny kontakty MěÚ
Květen
VzděláváníPaměťová terapie: O...
23.05.2022 (16:00)
KulturaKoncert ZUŠ Štětí
24.05.2022 (17:00)
Kino ŠtětíCo jsme komu všichn...
24.05.2022 (18:00)
KulturaMájový promenádní k...
24.05.2022 (18:00)
Kino ŠtětíCo jsme komu všichn...
25.05.2022 (18:00)
Kino ŠtětíMick Fleetwood & Fr...
26.05.2022 (18:00)
Kino ŠtětíTop Gun: Maverick
27.05.2022 (17:30)
Kino ŠtětíTři tygři ve filmu:...
27.05.2022 (20:00)
SportFotbal - Fotbalový ...
28.05.2022 (10:15)
SportFotbal - MSK Trmice
28.05.2022 (13:00)

NEJNOVĚJŠÍ ...

v diskuzi

v Š-bazaru

Inzerát obsahuje fotoČerpadlo GRUNDFOS
Práce a služby (12.05.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronajmu byt 1+1
Byty (30.04.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronájem garáže
Práce a služby (20.04.2022)
Inzerát neobsahuje fotoSháním pronájem
Byty (18.04.2022)
Inzerát neobsahuje fotoKoupím byt v OV
Byty (11.04.2022)
Inzerát neobsahuje fotopronájem Garáže
Práce a služby (01.04.2022)
Inzerát neobsahuje fotoVýškové práce
Práce a služby (29.03.2022)
Inzerát neobsahuje fotoPronájem
Byty (28.03.2022)
Inzerát obsahuje fotoProdej bytu 2+1 71 m˛ Hoštka
Byty (04.03.2022)
Inzerát neobsahuje fotoProdej bytu 3+1, OV, Štětí
Byty (01.03.2022)
Prohlášení o přístupnosti
Domů
Prohlášení o přístupnosti
Úřední deska
Vyhledávání
Kontakty
Mapa stránek