www.steti.cz Mapa stránek  FAQ  Kontakty

Štětí
Oficiální portál města ŠTĚTÍ a Štětska

Teplota: 10.7°C
Dnes je Neděle, 24. březen 2019, svátek má Gabriel, zítra Marián
Zprávy kabelové televize Štětí CZECHPOINT Zdravé město Štětí Městská policie Štětí - Aktuality 2011 Zdravotnická zařízení ve Štětí Š-Bazar Městská knihovna - Aktuality Zpravodaj města Štětí Diskuzní fórum Městské koupaliště ve Štětí Kvalita ovzduší Odpady
Facebook Městského úřadu ve Štětí Twitter Městského úřadu ve Štětí Instagram Městského úřadu ve Štětí Zprávy KTV Štětí
Občan
Podnikatel
Turista
Hodina země [nové okno]

Závod míru juniorů

Tisk
Čtvrtek, 03. květen 2018, 14:19
Závod míru juniorů Se Závodem míru juniorů se otevře i cyklistické muzeum

Terezín – Letos to bude veliké! Jen pár dnů zbývá do startu 47. ročníku Závodu míru juniorů. Konzervativní, avšak světově uznávaný závod letos dozná hned několika větších změn v etapách. Na startu ale bude velmi silná konkurence čtyřiadvaceti týmů z celého světa a chybět nebude ani česká reprezentace a dokonce ani terezínský odchovanec.

„Čeká nás mimořádně pestrý ročník. Prakticky každý rok přiznávám, že je velmi složité ten nadcházející připravit, ale i letos mohu prohlásit, že to zvládneme. Nevyhnuli jsme se několika změnám a dokonce historicky poprvé se dostaneme do míst, kterými juniorský Závod míru nikdy neprojížděl. Osobně se na letošek hodně těším,“ přiznal Svatopluk Henke, dlouholetý ředitel májových etap a někdejší cyklistický reprezentant.

Juniory čeká během letošního Závodu míru kvarteto náročných dnů s pěti závodními prověrkami. Tradičně se odstartuje ve čtvrtek (3.5.) na litoměřickém Mírovém náměstí, kam se mladí cyklisté po více než sto kilometrech také vrátí, aby si to mezi sebou rozdali o první etapové vítězství. Druhý závodní den, tedy pátek 4. května, je opět rozdělen do dvou částí. V dopoledních hodinách je na programu jedenáctikilometrová časovka jednotlivců v Třebenicích, odpoledne už etapa se startem a cílem v Roudnici nad Labem. „Ty hlavní změny etap přichází během víkendu,“ upozornil na skutečnost ředitel Henke. V sobotu cyklistický peloton už tradičně přejíždí hranice. Diváci se mohou těšit na start v lázeňském městě Teplice a cíl v německém Altenbergu. „V předchozích letech junioři stoupali na Komáří Vížku, letos je čekají dvě vrchařské prémie po výjezdu na Vitišku. Etapa má téměř sto kilometrů. Přestože si troufám říci, že je v porovnání s tou loňskou nepatrně lehčí, faktem je, že na jezdce nic lehkého nečeká. Během soboty se pravidelně láme chleba a ani tentokrát to nebude procházka růžovou zahradou,. Tahle etapa hodně napoví, ale domnívám se, že rozhodovat se definitivně může až v poslední etapě. Zásadní proto bude v sobotu příliš neztratit,“ tipuje Svatopluk Henke.

Aby změn nebylo málo, zcela nová etapa je připravena na závěrečný den. Cyklisté vůbec poprvé odstartují z Benešova nad Ploučnicí, ale podle dlouholeté tradice je dojezd vždy v Terezíně. Závod opět vyvrcholí v severočeské baště cyklistiky.

Závod míru juniorů je už třiadvacet let nedílnou součástí světového poháru juniorů. Letos je do nejprestižnější série zvané Junior Nations´Cup zapojeno osm podniků, kdy Závod míru je po dubnové Paříž – Roubaix třetí v pořadí kalendáře. Do Terezína se tak sjíždí nejlepší cyklisté světa a mezi nimi se o pódium chtějí rvát i domácí borci. Ve výběru české reprezentace nebude chybět ani loňský čtvrtý muž celkového hodnocení, cyklista Karel Vacek. S ním poveze dres s trikolórou i místní odchovanec Jan Kašpar z Českých Kopist. Na startu bude i smíšené česko-německé družstvo Euroregionu, které jen podtrhuje význam přeshraniční spolupráce. „Konkurence bude silná a Karel určitě nebude mít lehkou pozici, ale věříme, že na pódium dosáhne a zapíše se mezi dnešní legendy elitní světové cyklistiky, které si též naším závodem prošli. Vzpomeňme na Sagana, Kwiatkowského, Kreuzigera, Königa nebo i Cancellaru,“ připomněl úspěšné jezdce Svatopluk Henke.

Na legendy a cyklistickou historii v Terezíně nezapomínají. Při příležitosti 47. ročníku ZMJ se v pátek 4. května chystá slavnostní otevření Muzea závodní cyklistiky pod patronací Českého svazu cyklistiky. „Spolu s naším závodem přichází v Terezíně další milník, který upozorní na skutečnost, že cyklistika a Terezín historicky patří k sobě. V Muzeu budou k vidění kola, na kterých českoslovenští cyklisté dosáhli ve světě velkých úspěchů, ale chybět nebudou ani první dvoukolé stroje a velocipédy, které jsme získali i z Národního technického muzea,“ upozornil na slavnostní událost ředitel májových etap Svatopluk Henke.

Více na www.zmj.cz


V rámci letošního 46. ročníku cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 4. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí v 14:40 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích. Odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část. „Start bude obligátně na Karlově náměstí a cíl na Masarykově třídě, kde závod získal více na své atraktivitě. Na trati nebude chybět ani rychlostní prémie v Budyni, Štětí a Hoštce,“ podotkl Henke.

V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Start těžké kopcovité etapy bude pře teplickou radnici. Sobotní prověrka právem nese označení "Královská". Během ní cyklisté budou muset dvakrát vystoupat na Komáří Vížku a naplánovány jsou také sprinterské prémie v Duchcově a v Dubí. Cíl je v německém Altenbergu. Čtyřdenní boj o žlutý trikot vyvrcholí v Terezíně. Na peloton čeká dnes už známý okruh u Ploskovic, Maškovic a Třebušína.

Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Májové etapy jsou jednou z devíti vyvolených akcí. Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Přihlášeno je třiadvacet šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace, kterou povede Tomáš Konečný. Také letos se povedlo zajistit výjimku pro start smíšeného česko-německého družstva Euroregionu. „Diplomatickou cestou se nám opět podařilo vyjednat start mix týmu, který bude sestaven ze tří českých a tří německých jezdců. Tým má současně upozornit na výbornou přeshraniční spolupráci,“ dodal spokojeně Svatopluk Henke.

Na startu nebudou chybět i jména ověnčená prvními světovými úspěchy. Mezi přihlášenými je třeba stříbrný jezdec z mistrovství světa v katarském Dauhá Němec Niklas Markl. Loni si ze závěrečné etapy v Terezíně odvezl bronz. Druhý nejúspěšnější „prvoročák“ loňského celkového pořadí, Švéd Jakob Erikkson, jistě bude chtít vylepšit svoji šestnáctou pozici. Nezajímavá nebude ani sestava českých reprezentantů. Daniel Babor loni získal stříbro ve scratchi na dráhovém mistrovství světa ve Švýcarsku. „Babor by měl být skvělý v dojezdech. O parádní výsledek se nedávno postaral český reprezentant Richard Holec na juniorské verzi Paříž – Roubaix, kde dojel na sedmé příčce. Vacek a Sedláček by měli patřit k tahounům našeho týmu. Věřím tedy, že i české družstvo se dokáže prosadit,“ podotkl Henke, když současně hrdě ohlásil start domácího odchovance Jana Kašpara z Českých Kopist, který poveze trikot Euroregionu. Kašpar bude po dlouhých šesti letech dalším z terezínských odchovanců, kteří se postaví na start prestižního Závodu míru juniorů. Předchozí závodník Matěj Zahálka se navíc při svém druhém startu v roce 2011 senzačně postavil na pódium. Do cíle v Litoměřicích dospurtoval třetí. „Vážně se těším na to, jak si naši kluci povedou a samozřejmě, jak se bude rvát právě náš Honza. Při svém prvním startu to pro něj bude především zkušenost. Mě ale baví sledovat vývoj všech jezdců, kteří naším závodem prošli. Mnohdy se po letech s některými, co se dostali do profesionálního pelotonu, setkáme a nostalgicky vzpomeneme, jak jim Závod míru pomohl ke startu kariéry. V tu chvíli si člověk uvědomí, že to, co děláme, má vážně smysl. Uvidíme tedy, co přinese ten letošní ročník,“ těší se na 46. ZMJ jeho ředitel Svatopluk Henke.

Tím, že Závod míru juniorů patří k nejprestižnějším a tradičním akcím kalendáře světové juniorské cyklistiky, zapracoval pořadatelský tým z CK Slavoj Terezín i na patřičném zázemí. Kancelář závodu se loni přesunula do útrob kavalíru 6, kde aktuálně vzniká nové muzeum cyklistiky. „S Terezínem a vedením jeho městského úřadu máme velmi úzkou spolupráci, a společně zde budujeme cyklistickou síň slávy a muzeum cyklistiky. Postupně získáváme cenné exponáty a máme tu i připravené trikoty někdejších jezdců Závodu míru. Chybět nebude třeba i podepsaný dres mistra světa Michala Kwiatkowského nebo Petera Sagana, kteří úspěšně zdolali naše májové etapy,“ poznamenal ředitel Svatopluk Henke.
 
< Předch.   Další >
NEJNOVĚJŠÍ ...

v diskuzi

v Š-bazaru

Inzerát neobsahuje fotoHledám byt 3+1
Byty (23.03.2019)
Inzerát obsahuje fotoTelevize
Televize, LCD, video (21.03.2019)
Inzerát obsahuje fotoBazén Bestway s konstrukcí
Zahrada (20.03.2019)
Inzerát obsahuje fotoKentoya DARKNESS 125 - 4T
Moto (16.03.2019)
Inzerát obsahuje fotobunda jaro/podzim zn. Wolf vel. 128/134 (i 140)
Dětské oblečení a obuv (13.03.2019)
Inzerát obsahuje fotoLamelový rošt
Nábytek (13.03.2019)
Inzerát obsahuje fotoNOVÉ dámské vycházkové boty vel. 40
Oblečení, obuv, ložní prádlo... (13.03.2019)
Inzerát neobsahuje fotoGaráž
Pozemky a ostatní (03.03.2019)
Inzerát obsahuje fotoPronájem bytu 2+ KK
Byty (02.03.2019)
Inzerát obsahuje fotoProdám byt 2+1
Byty (26.02.2019)
Prohlášení o přístupnosti
Domů
Prohlášení o přístupnosti
Úřední deska
Vyhledávání
Kontakty
Mapa stránek