www.steti.cz Mapa stránek  FAQ  Kontakty

Štětí
Oficiální portál města ŠTĚTÍ a Štětska

Teplota: 5.2°C
Dnes je Středa, 26. únor 2020, svátek má Dorota, zítra Alexandr
Zprávy kabelové televize Štětí CZECHPOINT Zdravé město Štětí Městská policie Štětí - Aktuality 2011 Zdravotnická zařízení ve Štětí Š-Bazar Městská knihovna - Aktuality Zpravodaj města Štětí Diskuzní fórum Městské koupaliště ve Štětí Kvalita ovzduší Odpady
Facebook Městského úřadu ve Štětí Twitter Městského úřadu ve Štětí Instagram Městského úřadu ve Štětí Zprávy KTV Štětí
Občan
Podnikatel
Turista
mobilní rozhlas [nové okno]
Diskuzní fórum - Štětí.cz
 
PRO PŘÍDÁNÍ PŘÍSPĚVKŮ JE POTŘEBNÁ REGISTRACE!
Registrovat se můžete zde.
Vysvětlení starosty města ohledně nutnosti registrace pro přídávání příspěvků naleznete zde.

DomůVláknaZobrazit nejnovější zprávyNápovědaPravidla
<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>
Nikol
Středně pokročilý pisatel
  Karma: 2  
Příspěvků: 35
Zeleň ve Štětí - 15/03/2016 10:56
Může mi někdo odpovědný z MěÚ vysvětlit, proč se likvidují keře na travnatých plochách v lokalitě Školní – U Stadionu? Komu tam překážejí? Nejsem sice odborník, ale domnívám se, že řezání stromů a keřů by se mělo provádět v období vegetačního klidu a ne teď, když se začínají zelenat. Za poslední roky bylo ve městě zlikvidováno obrovské množství stromů a keřů. Naposledy vloni v létě v souvislosti s opravou podzemních vedení v lokalitách U Stadionu a Ostrovní. Dosud nikdo tyto vykopané keře a stromy zpátky nezasázel. Nevšimla jsem si, že by město někde nějaké nové keře vysázelo. A těch pár stromků, co se ve městě za poslední roky vysadily, by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Ty sliby pana Andrta a pí. Lípové o tom, že se bude vysazovat nová zeleň na podzim a pak zase na jaře, kvůli lepšímu zakořenění, se nějak vytratily. Tuhle systematickou likvidaci zeleně ve Štětí fakt nechápu.

avatar: MATes MATes
Velmi pokročilý pisatel
  Karma: 5  
Příspěvků: 396
Re:Zeleň ve Štětí - 15/03/2016 17:18
Osobně si myslím a co můžu z vlastních návštěv porovnat - Štětí má zeleně oproti jiným městům podstatně více...

Taby
Středně pokročilý pisatel
  Karma: 1  
Příspěvků: 38
Re:Zeleň ve Štětí - 16/03/2016 07:31
MATes napsal:
Osobně si myslím a co můžu z vlastních návštěv porovnat - Štětí má zeleně oproti jiným městům podstatně více...
Nemíním se s někým přít, ale dle mého názoru, odkazovat se na jiná města, není správné. Jiná města třeba mají také něco, co ve Štětí není. Souhlasím s Nikol, jelikož najít ve městě nový strom, nebo keř je takřka nemožné.

Petra Plicková
Pisatel začátečník
  Karma: 0  
Příspěvků: 7
Re:Zeleň ve Štětí - 17/03/2016 13:27
Vážení diskutující,

dovolte mi Vám sdělit několik informací ohledně úpravy zeleně ve městě a místních částech. Zimní období a také období vegetačního klidu je určeno kalendářně do konce měsíce března, vzhledem k tomu, že nelze určit s přesností, kdy se rostliny po zimně probouzejí. Poslední roky jsou mírné zimy a to je hlavní příčina dřívějšího vyrašení pupenů. Mírné narašení pupenů v tomto období při úpravě nijak nevadí. Teploty v noci klesají ještě mírně pod nulu, takže zkrácením výhonů a úbytkem rašících pupenů se keřům napomůže se s teplotními změnami lépe vyrovnat. Energie je potřeba na méně rašící hmoty.
Pokud paní Nikol myslí likvidací to, jak se keře sesazují téměř k zemi, tak toto se v praxi běžně provádí u přestárlých nebo špatně tvarovaných keřů. Tento zákrok se provádí především z důvodu omlazení a to u druhů, které mají výraznou aktivitu bazální obnovovací zóny, tedy u těch, které tvoří nové výhonu od země. Úplně zrušení bylo provedeno pouze u jednoho velmi proschlého keře, který už neodrážel.
Nová výsadba se ve městě a místních částech provádí každý rok. Na jaře 2014 byly upraveny záhony před Tescem a na prostranství u kina, na podzim téhož roku bylo vysázeno 33 stromů a 100 keřů na Horovu stezku a dále 13 stromů a 3 velké keře ve městě, 10 keřů u dětského hřiště ve Chcebuzi a také jeden pamětní strom v Počeplicích. V loňském roce byly vyměněny stromy, které byly vysazeny v předchozích letech a neujmuly se. Dále byly vysazeny další 3 stromy v Počeplicích, 1 pamětní strom ve Chcebuzi a 100 keřů u dětského hřiště ve Veselí. V letošním roce je v plánu úprava výsadby před Tescem, kde následkem velmi suchého léta odumřela výsadba jehličnanů. Tyto nízké keříky budou vyměněny za stálezelené listnaté keře. Dále je počítáno s výsadbou keřů u základní školy Ostrovní, kde při opravě horkovodu a prostranství před školou byly keře odstraněny. Dále také proběhne výsadba keřů v obchodní ulici, kde je potřeba provést obměna přestárlých keřů, které nelze zmladit sesazením k zemi. Další výsadba keřů by měla proběhnout na stadionu a na koupališti. Na podzim toho roku proběhne také výsadba nových stromů.
Dovolte mi ještě podotknout, že při opravě horkovodu v ulici U Stadionu jsme se snažili zachránit co šlo. Nechali jsme přesadit vzrostlou thúji, která byla přímo nad rourami horkovodu a těsně vedle trasy jsme ořezali zlatici tak, aby nebyla zničena při výkopových pracích. Obnova keřů v dalších místech oprav podzemních sítí je v plánu také.

Děkuji Vám za pochopení a přeji hezký den.

Petra Plicková, zahradnice

Nikol
Středně pokročilý pisatel
  Karma: 2  
Příspěvků: 35
Re:Zeleň ve Štětí - 02/06/2016 10:00
Paní Plicková,jak to vypadá s vámi slibovanou výsadbou keřů ve městě? Zmiňujete výsadbu keřů u Tesca, u základní školy Ostrovní, které byly odstraněny při opravě horkovodu a prostranství před školou, a také Obchodní ulici. Zatím jsem si nevšimla, že by se někde v těchto lokalitách nějaké nové keře vysázely.
Pak by mě zajímalo, proč při vaší horlivosti s kácením stromů ve městě necháváte stát uschlé jehličnany - konkrétně křižovatka ulic Jiráskova - U Stadionu a dále křižovatka U Stadionu - Školní - zde přímo před vchodem do obytného domu. Nebo snad čekáte, až na někoho spadnou? A nebo myslíte, že se ještě zazelenají?

kamila
Pokročilý pisatel
  Karma: 6  
Příspěvků: 168
Re:Zeleň ve Štětí - 02/06/2016 11:10
Nedá mi to napsat pár řádků k nové výsadbě "zejména keřů, citovaných paní Plickovou", ale je to odezva na příspěvek Nikol. Ale ano - u Tesca už se keře minulý týden (?) sázely - jsou to ty malé keříky v záhonech před Teskem. Pod pojmem "keř" se totiž asi skrývá malinká rostlinka, která péčí někdy vyroste a vypadá jako keř. Píšu to takhle, možná ironicky proto, že mi připadalo právě hodně úsměvné, že se na Horově stezce vysázelo v roce 2014 100 ks (slovy jednosto) keřů. Byly to právě takové malinké rostlinky, které zarostly trávou a asi při sečení se posekaly (?) nebo uschly - a zkuste je tam dnes spočítat - najdete jich 10, možná 20 ? Jinak výsadba stromů na Horově stezce je opravdu zdařilá, byl tam, nějaký malý úhyn vysázených stromků (2 nebo 3) a to se asi vymění?
Jak to vypadá s "keři" na Veselí, netuším, možná, že tam už vyrostly ?


deinac
Středně pokročilý pisatel
  Karma: 2  
Příspěvků: 30
Re:Zeleň ve Štětí - 02/06/2016 19:38
Paní Plicková nejspíš ráda kácí stromy a stromky. Konkrétně nám před domem pokáceli vzrostlý keř, který tam rostl cca 50 let. Ano, keř stojí na pozemku města, ale dosud se o něj město nestaralo. Větve zasahující do silnice jsme řezali sami, aby nepoškozovaly kolemjedoucí auta.

Po odříznutí tam zůstala hromada větví a bordelu, který jsme si mohli uklidit sami. Po vykácení je bohužel vidět poškozená omítka a barva zdi, kterou si můžeme na naše náklady opravit. Nebo můžu přinést doklad a bude mi to proplaceno, pakliže keř byl vaším majetkem a poničil soukromou zeď?

Petra Plicková
Pisatel začátečník
  Karma: 0  
Příspěvků: 7
Re:Zeleň ve Štětí - 07/06/2016 06:50
Vážení diskutující,

dovolte mi Vám přiblížit několik skutečností ohledně výsadby keřů ve městě. Začnu nejprve obecně. Pojem keř je například dle arboristického standardu Výsadba a řez keřů a lián vysvětlován, cituji: "Keřem je dřevina, jejíž stonek je rozvětvený zpravidla od země do několika os stejného významu." Právě před tescem se jedná o půdopokryvný druh, který dosahuje v dospělosti rozměrů v průměru 80 - 100 cm a do výšky cca 20 cm. Tento opravdu nenáročný druh byl na toto místo zvolen hlavně pro svou nenáročnost na řez a nízkou vzrůstnost, aby nekonkuroval vedlejším žlutě kvetoucím keřům. Nyní se Vám v prostoru mohou keře zdát malé, ale věřte mi, že je to normální prodejní velikost. V tomto případě by větší (starší) keře nebylo možné ani nasázet.
Slibovaná výsadba keřů letošní jaro opravdu proběhla a bylo vysazeno téměř 600 ks dřevin. Na záhony před tescem bylo vysazeno 160 ks půdopokryvného skalníku drobnolistého (Cotoneaster procumbens ´Queen of Carpet´), dále byla provedena dosadba do stávajícího porostu 10 ks brslen fortunův (Euonymus fortunei ´Emerald´n Gold´)a dvou kusů tavolníku japonského (Spiraea japonica ´Golden Princess´) před kašnu. Dále bylo vysazeno 220 ks zimolezu kloboukatého (Lonicera pileata ´Moss Green´) a to 120 ks na městský stadion a 100 ks ke křižovatce ulic Obchodní a Palackého. Dalším místem výsadby byla Ostrovní ulice, konkrétně parkoviště před základní školou Ostrovní, kdy bylo podél parkovací plochy vysazeno 170 ks tavolníku japonského (Spiraea japonica ´Genpei´) a 7 ks tavolníku japonského (Spiraea japonica ´Golden Princess´). Dále byli vysazeny tři nové stromy. V první řadě lípa na Nové náměstí, kde musela být odstraněna malá vyvracející se lipka. Další dva stromy vyrostli na Husově náměstí, kde podél cestičky od kina na náměstí uschli dva akáty (Robinia pseudoacacia ´Umbraculifera´).
Keře u dětského hřiště na Veselí byli vysazeny loni na podzim. Jednalo se o 100 ks dřínu obecného (Cornus mas). Do mého příspěvku jsem si dovolila vepisovat latinské názvy dřevin hlavně proto, kdyby chtěl někdo s diskutujících druh vyhledat na internetu, tak je lépe zadat latinský název - často se liší jen kultivarem (název v jednoduchých uvozovkách).
Ještě bych se ráda vrátila k příspěvku pana/paní deinac. Kdybyste mi napsal(a), o které místo se jedná, mohu Vám říci proč tak bylo provedeno. Dále s vámi nemohu souhlasit, že na místě zůstaly větve a nepořádek. Ať se jedná o jakékoli místo, vždy je v ten samý den vše uklizeno.

Přeji Vám hezký slunečný den.

Petra Plicková, zahradnice

kamila
Pokročilý pisatel
  Karma: 6  
Příspěvků: 168
Re:Zeleň ve Štětí - 08/06/2016 10:43
Dovolím si jen napsat pár řádků k vyjádření paní Plickové, městské zahradnice. Naprosto souhlasím s definicí "keř". Ano, a výsadba u Tesca těšmito keři v záhonech je naprosto v pořádku. Já jsem se jen pousmála při posledním "výčtu" výsadby (100 keřů na Horově stezce, 100 keřů na Veselí). Na Veselí je to možná v pořádku, to opravdu nevím. Ale na Horovce ? Opravdu tam jsou nějaké keře ?
Tam se to asi (na rozdíl od výadby stromů) nepovedlo..... je to v travnatém svahu - a tráva roste rychleji než keře - takže když se poseká, tk tam ty "keříčky" nelze najít.
Ale hlavně, že rostou ty stromy, ty jsou opravdu skvělé

Nikol
Středně pokročilý pisatel
  Karma: 2  
Příspěvků: 35
Re:Zeleň ve Štětí - 08/06/2016 13:06
Když už tedy vysazujete takové proutky, tak si hlavně pamatujte, kam jste je vysázela, aby je hoši nevzali s sebou, až budou sekat vysokou trávu. Postrádám odpověď na můj dotaz,co bude s těmi uschlými jehličnany v městě. Chápu, že když jsou suché, tak se už na vánoční strom na náměstí nehodí. Asi proto tam taky jsou, že?

Petra Plicková
Pisatel začátečník
  Karma: 0  
Příspěvků: 7
Re:Zeleň ve Štětí - 09/06/2016 06:51
Vážená paní Nikol,

u Vámi dotazovaných stromů a ještě několika dalších se čeká na povolení ke kácení, které bychom měli v nejbližších dnech obdržet. Povolování kácení mimolesní zeleně upravuje zákon 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny a vyhláška 89/2013 Sb. ochrana dřevin a povolování jejich kácení. Podle zmíněné vyhlášky § 3 odst. a) se povolování ke kácení týká dřevin o obvodu kmene nad 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí a dle § 5 se kácení dřevin provádí zpravidla v období vegetačního klidu. Pokud je podezření na sníženou bezpečnost daného stromu, lze kácení provést kdykoli. Některé stromy budou z bezpečnostních důvodů pokáceny bezprostředně po obdržení rozhodnutí o povolení kácení.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den.

Petra Plicková

Nikol
Středně pokročilý pisatel
  Karma: 2  
Příspěvků: 35
Re:Zeleň ve Štětí - 09/06/2016 08:54
Paní Plicková,pokud vím, tak úřady mají na vydání rozhodnutí 30 dnů. Ty zmíněné jehličnany jsou uschlé už od loňska. Samozřejmě je po městě více uschlých stromů. Tohle byl jen příklad, který bije do očí. Doufám, že je máte zmapované a že vám je nebudu muset tady jmenovat jeden po druhém. Opět postrádám vaši odpověď na mou otázku, zda tyto uschlé stromy budou po jejich odstranění nahrazeny novou výsadbou, a sice jehličnan za jehličnan a listnatý strom také za listnatý strom. Všimla jsem si, že těch pár nově vysázených stromů jsou pouze listnaté stromy. Totéž se týká keřů. Copak si Štětí nemůže dovolit výsadbu nových jehličnatých stromů a keřů? Vím, že mají mělčí kořeny a celkově jsou náchylnější na poškození,ale myslím že do města taky patří.

Honza7
Středně pokročilý pisatel
  Karma: 0  
Příspěvků: 31
Re:Zeleň ve Štětí - 18/07/2016 10:01
Dobrý den, mohu se zeptat paní Plickové,
proč bylo dnes tj. 18.7.2016 v rámci údržby zeleně zlikvidováno na rohu Mánesova 638 asi tak 30 až 40 mladých vysemeněných stromků pod jediným stromem na rohu osmdesátky? Vždyť je bylo možné přesadit, rozsadit... to nepoznají Vaši pracovníci města rozdíl mezi mladým stromkem a trávou, když sečou sekačkama?? Bohužel ho nemáte zakreslený v Urbanistické studii z ledna 2016 - tak nemohu napsat přesný název.

Nikol
Středně pokročilý pisatel
  Karma: 2  
Příspěvků: 35
Re:Zeleň ve Štětí - 19/07/2016 12:28
Také jsem nabyla dojmu, že tahle zahradnice je tu spíš na likvidaci zeleně, áhonů a stromků než na jejich výsadbu a péči. Ve Štětí bohužel nikomu na zeleni nezáleží a podle toho to tady taky vypadá. Na FEDO se chtěli předvést, tak na chodník ve Školní ulici narychlo posadili nevkusné betonové truhlíky s květinami. Ty krásné květinové záhny, které tam vždycky bývaly, totálně zlikvidovali. Když např. projíždím město Dubá, tak je to úplně něco jiného. Tam se město velice pěkně stará o zeleň a pořádek ve městě. Je hezké se dívat na krásné zdravé stromy, udržovanou trávu nejen podél silnice, krásné a stále upravované květinové záhony atd. Štětí je teď akorát sídliště s nákladně vybudovanými chodníky ze zámkové dlažby, které postupně zarůstají plevelem. Záhony mizely už dávno a zdravé keře a stromy se likvidují průběžně. Ty suché stromy, na které jsem zde upozorňovala už začátkem června, tam stojí dodnes. A nejsou to samozřejmě všechny, po městě jich je více. Jenže to pí. Plickovou ani nikoho jiného na úřadě evidentně netrápí. Hlavně aby byla parkovací místa, tak se s autama stojí všude, i tam, kde je to zakázané, a to taky nikoho netrápí. Do dneška nikdo na úřadě nepochopil, že parkovacích míst ve Štětí nebude nikdy dost a že to je vlastně nekonečný příběh. Jiná města se snaží vytlačit auta centra ven, budují zeleníé plochy, pěší zóny a vůbec celkově zlepšovat životní prostředí, ve Štětí je to naopak. Prostě Kocourkov. Ta slavná studie, kterou prezentovali závěrem loňského a začátkem letošního roku, to je katastrofa. Jestli na ni dojde a začnou ji opravdu realizovat, tak už budeme o ta auta zakopávat všude. A zahrádky na sídlišti místo veřejné zeleně??? To bude bomba.

Michal
Velmi pokročilý pisatel
  Karma: 6  
Příspěvků: 231
Re:Zeleň ve Štětí - 22/07/2016 10:01
Ano, souhlasím. Vždyť ta první studie, která se řešila v ulici Školní skončila tak, že p. Andrt komunikoval s jednou pofidérní dámou (je vidět na kanálu KTV), která tvrdila, že za lékárnou nemusí být zeleň, protože tam vlastně chodí pouze pejskaři. Takže místo jednoho velkého parkoviště by tam byly vlastně hned dvě. Ale vtipné na tom je, že já tu děti vidím za lékárnou skoro každý den, jenže si tu nemají kde hrát, protože ta zeleň se prostě neupraví, pouze poseká nic víc. Není tu žádný koutek, pouze ve vedlejším bloku a tam by nejlépe nacpali uplně vše. Kdo se má ale potom divit, že sem nikdo nechodí a jen se tu kálí.

O centru už jsem tu psal kolikrát, pouze tráva a velmi vzhledná kašna s nedodělanou sochou z roku 96. Je smutné, že za 20 let nikdo nebyl schopen s tím něco doteď udělat. Vlastně ano, místní občas na sochu navlíkli podprsenku nebo kalhotky... Kolem kašny není ani žádná pořádná květena a ani kolem pomníku před radnicí. A na to přece není třeba studie celého města.

<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>
NEJNOVĚJŠÍ ...

v diskuzi

v Š-bazaru

Inzerát neobsahuje fotokočárky
Dětská vozidla (24.02.2020)
Inzerát obsahuje fotoÚklid bytu
Práce a služby (21.02.2020)
Inzerát neobsahuje fotoGaraž
Pozemky a ostatní (20.02.2020)
Inzerát neobsahuje fotoKoupím byt 3+1 nebo větší
Byty (11.02.2020)
Inzerát neobsahuje fotoVýměna bytu Štětí za Roudnici n/L
Byty (08.02.2020)
Inzerát obsahuje fotoKočárek na chalupu
Dětská vozidla (05.02.2020)
Inzerát neobsahuje fotoKuchyňský stůl
Práce a služby (04.02.2020)
Inzerát neobsahuje fotoAutomatická pračka
Za odvoz (04.02.2020)
Inzerát neobsahuje fotoNájem bytu
Byty (18.01.2020)
Inzerát neobsahuje fotoPronájem bytu
Práce a služby (17.01.2020)
Prohlášení o přístupnosti
Domů
Prohlášení o přístupnosti
Úřední deska
Vyhledávání
Kontakty
Mapa stránek